TEMA PÜHADUSE PAAVST FRANCISCUSE SÕNUM perekonda puudutava ülemaailmse kokkuleppe (Globaalne Perekokkulepe / Family Global Compact) käivitamiseks
Kallid vennad ja õed!
Apostellikus ekshortatsioonis Amoris Laetitia väljendasin oma veendumust, et „perekonna heaolu on maailma ja Kiriku tuleviku jaoks määrav” (nr 31). Seda silmas pidades soovin toetada Globaalset Perekokkulepet, koostööplaani, mille eesmärk on luua dialoog perede hingehoiu ja perekonda käsitlevate õppe- ja teaduskeskuste vahel, mis asuvad katoliku ülikoolides üle maailma.
Ilmikute, Perekonna ja Elu Osakonna ning Paavstliku Sotsiaalteaduste Akadeemia algatusena on kokkulepe inspireeritud vaatlustest ja uuringutest perekonna kultuurilise ja antropoloogilise tähtsuse ning selle ees seisvate uute väljakutsete kohta.
Eesmärk on sünergiline: et perede hingehoid saaks konkreetsetes kirikutes kasu teadusuuringutest ning haridus- ja koolitusprogrammidest katoliku ülikoolides. Üheskoos saavad ülikoolid ja hingehoiu programmid praegusel ebakindluse ja lootusepuuduse ajal tõhusamalt edendada pere- ja elukultuuri. Selline praegusele tegelikkusele kindlalt toetuv kultuur aitab uutel põlvkondadel hinnata abielu ja pereelu koos selle ressursside ja väljakutsetega ning inimelu loomise ja kasvatamise ilu.
Lühidalt öeldes on hädasti vaja „vastutustundlikumat ja suuremeelsemat jõupingutust, et esile tuua ... ajendeid abielu ja perekonna valimiseks ning aidata sel viisil meestel ja naistel paremini vastata armule, mida Jumal neile pakub“ (Amoris Laetitia, 35). Katoliku ülikoolide ülesanne on töötada välja põhjalikke teoloogilisi, filosoofilisi, õiguslikke, sotsioloogilisi ja majanduslikke analüüse abielu ja perekonna kohta, et hoida nende tähtsust tänapäevastes mõtte- ja tegevussüsteemides. Uuringud on paljastanud peresuhete kriisi, mida õhutavad nii kaasnevad kui ka struktuursed probleemid, mis ühiskonna piisavate toetusvahendite puudumisel raskendavad rahuliku pereelu loomist. See on üks põhjus, miks paljud noored valivad abielu asemel ebastabiilsed ja mitteametlikud emotsionaalsed suhted. Samas näitavad küsitlused, et perekond on jätkuvalt sotsiaalse elu peamine allikas, ning osutavad heade tavade olemasolule, mis väärivad ülemaailmselt jagamist ja propageerimist. Pered ise saavad ja peavad olema selle protsessi tunnistajad ja juhid.
Globaalne Perekokkulepe ei ole mõeldud staatiliseks programmiks, mille eesmärk on mõne idee kristalliseerimine, vaid protsess, mis on üles ehitatud neljale eesmärgile, nimelt: 1. Dialoogi ja suurema koostöö algatamine ülikoolide pereküsimustega tegelevate õppe- ja teaduskeskuste vahel, et muuta nende tegevus produktiivsemaks eelkõige Kiriku sotsiaalsest doktriinist inspireeritud ülikooliinstituutide võrgustike loomise või taaselustamise kaudu. 2. Suurema sisu ja eesmärkide sünergia loomine kristlike kogukondade ja katoliiklike ülikoolide vahel. 3. Pere- ja elukultuuri edendamine ühiskonnas, et tekiks kasulikud avaliku poliitika otsused ja eesmärgid. 4. Sellest tulenevate ettepanekute ühtlustamine ja edasiarendamine, et perekonna teenimist saaks tugevdada ja toetada vaimses, hingehoiuga seotud, kultuurilises, juriidilises, poliitilises, majanduslikus ja sotsiaalses mõttes. Just perekonnas saavad teoks paljud Jumala unistused inimkonna jaoks. Seega ei saa me leppida perekonna allakäiguga ebakindluse, individualismi ja konsumerismi nimel, mis ennustavad ainult iseendale mõtlevate inimestega tulevikku.
Me ei saa olla ükskõiksed perekonna kui elu ja armastuse koosluse, mehe ja naise vahelise ainulaadse ja lahutamatu lepingu, põlvkondade kohtumispaiga, ühiskonna lootuse allika tuleviku suhtes. Tasub meelde tuletada, et perekonnal on positiivne mõju kõigile, kuna see on ühise hüve looja. Terved peresuhted on ainulaadne rikastumisallikas mitte ainult abikaasadele ja lastele, vaid kogu kiriku- ja tsiviilkogukonnale. Tänan kõiki Globaalse Perekokkuleppega liitunuid ja neid, kes seda tulevikus teevad, ning kutsun neid üles pühenduma loovalt ja enesekindlalt igale algatusele, mis aitab perekonna taas meie hingehoidmise ja sotsiaalse pühendumise keskmesse seada.
Rooma, Püha Johannes Lateraani basiilika, 13. mai 2023
*Globaalse Perekokkuleppe subjektiks – ja mitte objektiks – on kogu maailma perekonnad kes, olles saanud teadlikuks oma juhtivast rollist tsiviilühiskonnas, majanduses, õiguses ja kultuuris akadeemilise maailma ja teiste sotsiaalsete osalejate vahelise sünergilise ja ühise tegevuse kaudu, peavad taas tundma väljakutset paavst Franciscuse poolt, just nagu ta neile kõneles kümnendal ülemaailmsel perekondade kohtumisel:
Kallid pered, kutsun teid jätkama oma teekonda, kuulates Isa, kes teid kutsub: teie, kes olete kaugemal, olge teistele teekonnakaaslasteks. Teie, kes olete raskuste tõttu eksinud, ärge laske kurbusel endast võitu saada, usaldage armastust, mille Jumal on teile andnud, paluge iga päev Vaimuga selle taaselustamist. Kuulutage rõõmuga perekonnaks olemise ilu! Kuulutage lastele ja noortele kristliku abielu armu. Andke lootust neile, kellel seda pole. Käituge nii, nagu kõik sõltuks teist, teades, et kõik tuleb usaldada Jumala kätte. Olge need, kes „õmblevad“ ühiskonna ja sinodaalse Kiriku kangast, luues suhteid, mitmekordistades armastust ja elu. Olge elava Kristuse märgiks, ärge kartke seda, mida Issand teilt palub, olge Temaga suuremeelne. Avage end Kristusele, kuulake Teda palvevaikuses. Olge kaaslaseks neile, kes on kõige nõrgemad, võtke vastutus nende eest, kes on üksi, paguluses, hüljatud. Olge vennalikuma maailma seeme! Olge suure südamega pered! Ole Kiriku tervitav nägu! Ja palun palvetage, palvetage alati! Tulgu Maarja, meie Ema, teile appi, kui veini enam pole, olgu ta kaaslaseks vaikuse ja katsumuste ajal, aidaku teil käia koos tema ülestõusnud Pojaga.
* Lugege kogu dokumenti inglise keeles (SIIT)