Reedel, 31. märtsil 2023 lõppes ametlikult sinodi kontinentaalne etapp, see tähendab, sinodiprotsessi teine etapp ja koos sellega ka Jumala rahvaga laiapõhjaliselt konsulteerimise aeg. See, et pärast kohalikku etappi (piiskopkondlikku) võeti aega, et sama geograafilise piirkonna kirikute hulgas kuulata, dialoogi pidada ja ära tunda, oli uus osa, mis selle sinodiprotsessiga sisse seati.
See uus etapp ei piirdunud pelgalt seitsmes maailmajaos kokkutulemise korraldamisega, vaid oli tegelik kontinentaalsel tasemel kuulamise ja äratundmise protsess. Küsimus, millest need kokkutulemised lähtusid, oli sinodiprotsessi kui terviku seesama ainuomane küsimus, nimelt: kuidas saavutatakse tänapäeval erinevatel tasanditel (kohalikust kuni üleüldiseni) meie “koos teel olemine”, mis võimaldab Kirikul kuulutada evangeeliumi kooskõlas talle usaldatud missiooniga (ettevalmistav dokument, p. 2)?
Lähimuspõhimõtet järgides usaldati protsessi selle osa korraldamine ja vastavad sinodi kokkutulemised maailmajagudes korralduskomiteedele, mis olid enamasti Piiskoppide Konverentside rahvusvaheliste kokkutulekute või ida katoliku kirikute osad. Nende tööd saatis ka spetsiaalne sinodi peasekretariaadi rühm. Sinodi peasekretariaadi juhid ja piiskoppide sinodi XVI korralise üldkogu üldraportöör tagasid, et igal kontinendi kokkutulekul oli vähemalt üks neist kohal, tunnistusena lähedusest ja Püha Tooli soovist osakirikuid kuulata.
Seitse kokkutulekut, mis sinodi teekonna selle etapi raames veebruari algusest märtsi lõpuni toimusid, olid kõik kiriklikud kokkutulekud, see tähendab, need esindasid Jumala rahvast (piiskopid, preestrid, pühitsetud mehed ja naised, ilmikud). Nende eesmärk oli vastata 27. oktoobril avaldatud kontinentsaalse etapi dokumendis esitatud kolmele küsimusele (p. 106) (vt. täpsemaid üksikasju). Kokkutulekute osavõtjad püüdsid esiteks kindlaks teha etapi dokumendi lugemisel tekkinud “vastukaja” ja teiseks näidata ära pingekohad ja prioriteedid. Lohutav oli täheldada, kuidas sinodi kokkutulekutel osalejad end kontinentaalse etapi dokumendis välja toodud suundades ära tundsid, vaatamata sellele, et igaüks neist tuli oma kiriklikust ja kultuurilisest kontekstist, mis olid kohati äärmiselt erinevad. Nende arutelude tulemus sisaldub lõppdokumendis, mille iga kokkutulek koostas ja millest saab panus piiskoppide sinodi esimese sessiooni töösse (4.–20. oktoober 2023).
Need dokumendid olid tõeliselt sinodaalse teekonna vili, võtsid arvesse seni kulgenud protsessi ja kajastasid Jumala rahva häält igas maailmajaos. Neist seitsmest dokumendist saab alus Instrumentum Laborisele, piiskoppide sinodi XVI korralise üldkogu esimese sessiooni töödokumendile. Sinodi peasekretariaadi moodustatud ettevalmistuskomitee (loe rohkem) ülesanne on nüüd panna paika töörühm, mis hakkab seda dokumenti koostama.
Kõik kokkutulekud on olnud Kiriku jaoks õnnistatud aeg. Lisaks sellele, et maailmajagudes toimunud protsessis rõhutati suurt soovi uueneda, ühtsuses Kristusega ühiselt teel olles, ilmnes maailmajagude protsessis sügav rõõm ja nii paljude ustavate armastus oma Kiriku, Jumala rahva vastu, vaatamata selle vajakajäämistele ja nõrkustele, aga ka see, kuivõrd oluline on kuulamine kui kirikliku elu vahend ja lakkamatu liikumapanev jõud. Need kokkutulekud kinnitasid ka otsust valida “vaimuliku vestluse” meetod, mis soodustaks tõelist kuulamist ja kogukonnasisest äratundmist, et kiriklikule üksmeelele jõuda.
Sinodi peasekretariaat avaldab kogu südamest tänu kõigile neile, kes selles protsessis väga tõsiselt ja entusiastlikult osalenud on. Töö erinevatel kontinentidel aitas paremini teadvustada, kuivõrd oluline on Kirikus kui kogukondade osaduses koos teel olla, tugevdades osakirikute ja üleilmse Kiriku vahelist dialoogi.
Konsulteerimise lõppemine ei tähenda, et sinodiprotsess Jumala rahva seas lõpeb; samuti ei tähenda see üleilmse Kiriku ja osakiriku vahelise dialoogi katkemist. Pigem tähendab see, et kohalikele kogukondadele jääb ülesanne need „sinodireformid“ oma kirikliku tegevuse igapäevatoimingutes ellu viia, teades, et paljugi puhul sellest, mida seni kohalikul tasandil arutatud ja kindlaks tehtud on, ei ole vaja üleilmse Kiriku tasandi pilku ega Peetruse õpetusameti sekkumist.
Seni avaldatud lõppdokumendid on kättesaadavad siin.
Allikas. Synod.va, 05.04.2023.