26. rahvusvaheline Renovabise kongress 2022: "Lahkumine parema elu nimel? Õiglase tööjõurände väljakutse" toimus 31. augustil ja 1. septembril 2022 Münchenis, Saksamaal.
Kesk- ja Ida-Euroopast pärit töötajate sageli ebakindel olukord Euroopa erinevates riikides on üha enam avalikkuse tähelepanu keskmes. Sellel eesmärgil toimus kahepäevane kongress, et arendada edaspidi tööjõurände õiglast kujundamist Saksamaal ja Ida-Euroopa riikides, milles on ka kirikul oluline roll täita.
Ränne on inimkonna ajaloo normaalsus. Sellel on palju põhjusi: põgenemine sõja ja eksistentsiaalsete raskuste ning ohtude eest, samuti parema elu, paremate sotsiaalsete ja rahaliste võimaluste, suurema hariduse, osaluse ja demokraatia otsimine. Tööjõuränne võib pakkuda palju võimalusi - nii sisserändajatele endile kui ka päritolu- ja sihtriikidele. Viimane, kuid mitte vähem tähtis, on see, et otsene kohtumine erineva päritoluga inimeste vahel võib soodustada dialoogi ja vastastikust mõistmist inimeste vahel.
Kongressil tehti üleskutse kõigile Euroopa riikidele mitte mõista moraalselt hukka inimesi, kes otsivad tööd teises riigis.
Isikute vaba liikumine on Euroopa aluspõhimõte. Saksamaal on praegu ametlikult üle 1,7 miljoni ELi idapoolsetest riikidest pärit inimese, kes töötavad erinevates sektorites. Nad täidavad paljusid lünki tööturul ja töötavad sageli sektorites, kus kohalikud ei taha töötada. Nende inimeste töölevõtmine näitab ELi vabaduste vilju, kuid samal ajal ka ka põhiprobleemi - olemasolevate majanduslike ja sotsiaalsete erinevuste tõttu, eriti Lääne- ja Ida-Euroopa vahel, makstakse võõrtöötajatele vähem palka ja neid kasutatakse sageli ära. Lisaks sellele on suur arv deklareerimata töötajaid, kes töötavad mitteregulaarsetes ja ekspluateerivates töösuhetes, ning suur hulk töötajaid, kes töötavad Saksamaal vastavalt Euroopa töötajate lähetamise direktiivile. Kongress tegi üleskutse ELi liikmesriikide valitsustele, et tuleb teha rohkem poliitilisi jõupingutusi, et võidelda tõhusalt vaesuse, tööpuuduse ja ka korruptsiooni vastu päritoluriikides, ületada majanduslik lõhe lääne ja ida vahel ning luua Euroopas ligikaudu võrdsed elamistingimused. Need on teemad, mida korduvalt paavst Franciscus tõstab esile.
Samuti tehti üleskutse kõigile inimestele, et pagulased, kes on ühiskonnale olulised, leiaks enam tunnustust ja nad leiaks enam isiklike kohtumisi kohalikega. Sisserännanud inimesed leiavad end tavaliselt riigist, mis on neile veel võõras - sageli võõras keel ja võõrad tööseadused. See tähendab, et nad ei ole sageli teadlikud oma õigustest ja neil on eriti raske neid õigusi nõuda. Vaja on nõustamist ja teavet. Siinjuures on oluline roll ka kirikutel, et laiendada sisserändajatel pastoraalst hoolitsust ja tuge ning olla nende kõrval ja toetada neid kõiges.
Kongressil Eestist osalesid piiskop Philippe Jourdan ja Marge-Marie Paas Rooma-Katolik Kirikust.