Teie Ekstsellents, kas te suudate kokku võtta Püha Tooli seisukoha praeguse sõja kohta Ukrainas?
Püha Tool on ja jääb alatiseks riikide vahel valitsevates rahvusvahelistes suhetes rahu vahekohtunikuks. See on eriti oluline siis, kui riikide vahel tekivad konfliktid, mille tulemuseks on äärmusliku vägivallaga, agressiooniga ja hävinguga sõjad. Paavst Franciscus on võtnud sõna Ukraina sõja vastu agressiooni algusest saadik ja on seni esitanud arvukalt üleskutseid rahu saavutamiseks. Ta on väljendanud kurbust, et kaks kristlikku riiki on sõjas ja et mõttetu vägivald on toonud kaasa nii palju kaotatud elusid. Sõda on põhjustanud inimeste ja paljude põgenike riigisisese ümberpaigutamise, mis kõik on põhjustanud tohutuid inimkannatusi. Püha Tool soovib sõja lõppemist ja et mõlemad pooled tuleksid läbirääkimiste laua taha, et töötada välja eeltingimusteta vastuvõetav rahuleping.
Kuidas aitab Püha Tool Ukrainat? Me võime lugeda, mida paavst Franciscus ütleb, ja paluda inimestel sõda lõpetada ja paluda maailma kogukonnal palvetada, ainult palvetada. Kas Te võiksite seda lühidalt kommenteerida? Loomulikult on diplomaatiline töö neil rasketel päevadel tohutu, seega oleksid mõned konkreetsed näited väga teretulnud, et illustreerida, kuidas Ukrainat aidatakse.
Teie küsimuse põhjal näib meedias olevat eksiarvamus Püha Tooli rolli kohta rahvusvahelistes suhetes ja kriisisekkumises. Püha Isa on näidanud oma lähedust Ukraina ja Ukraina rahvaga paljude üleskutsetega, mille ta on esitanud viivitamatu relvarahu ja kahe riigi vahelise rahu saavutamiseks. Oluline on mõista, et Püha Tool on pakkunud oma teeneid vahendajana kahe riigi vahelises rahuprotsessis. Paavsti algatustel on kiriku kohalikud Caritase organisatsioonid Euroopas ja kogu maailmas saatnud mitte ainult märkimisväärset rahalist abi, vaid ka meditsiini- ja esmaabitarvete, toidu ning esmatarbekaupade annetusi. Paavst on saatnud ka oma isiklike saadikutena kaks kardinali (Konrad Krajewski Michael Czerny) külastama Ukrainat, eriti ümberasustatud isikuid ja põgenikke, kes praegu kannatavad. Nende avalike sekkumiste kõrval jääb kiriku tegevuse lahutamatuks osaks palve ja seda ei saa alahinnata. Paavst Franciscus kutsus kõiki maailma piiskoppe endaga ühinema, pühitsedes nii Ukraina kui ka Venemaa Neitsi Maarja Pärispatuta Südamele 25. märtsil, kuulutamise pühal, et paluda Jumalaema sekkumist sõja lõpetamiseks ja rahu levimiseks üle kogu maailma. Seega, mida rohkem me palvetame Jumala poole südame ja meele pöördumise eest, seda kiiremini rahu ja mõistus Ukrainasse tagasi pöördub.
Kas me oleme teinud kõik vajaliku, et vältida sõja eskaleerumist? Kas Püha Tool on teinud kõik endast oleneva või kas ta võiks selle sõja lõpetamiseks rohkem ära teha?Ma küsin selle küsimuse, et illustreerida veelgi Vatikani diplomaatia rolli selles sõjas ja seda, mida iga kristlane võiks teha.
Iga kristlane, kes usub Jumalasse ja peab oma usku kalliks, peaks olema mures meie Ukraina vendade ja õdede heaolu pärast, kes praegu kannatavad selle kohutava sõja tagajärgede all. Igaüks võib olla ärgas palves, rahu eest Ukrainas ja maailmas. Samuti saame anda oma panuse pagulaste ja ümberasustatud inimeste humanitaarvajaduste saavutamisse vastavalt oma vahenditele, olgu see siis rahaliselt või muul viisil.
Koos sellega võime kõik rahutegijateks saada, edendades rahu meie endi perekondades ja kogukondades ning levitades rahu ja õigluse, sallivuse ja austuse kultuuri kõigi rahvaste ja üksikisikute suhtes. Nagu eelnevalt mainitud, käsitleb Püha Tool omalt poolt mitte ainult seda sõda, vaid ka teisi vägivaldseid konflikte maailmas abi ja diplomaatiliste jõupingutuste kaudu. Püha Tooli diplomaatiline tegevus jätkub Püha Isa tegevuse kaudu, samuti tema kaastöötajate kaudu Vatikanis ja paavsti esindajate kaudu kogu maailmas, et edendada õiglast ja rahumeelset lahendust kõigile konfliktidele. Paavst Franciscus teatas hiljuti, et on valmis reisima Moskvasse president Putiniga kohtuma, et aidata kaasa sõja lõppemisele.
Viimase kahe kuu jooksul on Eesti katoliku kirik toetanud ja aidanud Ukraina kreekakatoliku kirikut Eestis. Nad töötavad iga päev pagulasi aidates ja tähistavad kahte liturgiat päevas: ühte hommikul ja teist õhtul. Milline on kirikute roll siin ja milliseid meetodeid peaksid kirikud Ukraina aitamiseks kasutama?
Kristlike kirikute kui usukogukondade roll on edendada usku Jeesus Kristusesse kui Jumala Pojasse ja maailma lunastajasse. Kristlasi kutsutakse olema üldiselt oma kogukondade ja ühiskonna eeskujulikud liikmed. Jeesus Kristuse järgijatena oleme kutsutud elama oma usku konkreetsel viisil, olles eristatavad rahusobitajatena, ja olema head samaarlased oma kannatavate naabrite suhtes. Lisaks eespool mainitud jõupingutustele ja üleskutsetele palvetavatakse kõikides kirikutes regulaarselt liturgia pühitsemise kaudu. Seda tehes rõhutavad nad palvetaja tähtsust ja vajadust teha otsustavaid jõupingutusi kõigi usklike ees, et palvetada ja püüelda lakkamatult tõe ja elu, pühaduse ja armu, õigluse, armastuse ja rahu maailma rajamise poole kogu inimkonna jaoks, mis on Jumala kuningriigi peamised omadused. Kui meie usklikena teeme kõik endast oleneva nende õilsate eesmärkide saavutamiseks oma peredes ja ühiskondades, aitame sellega ühiselt kaasa parema maailma loomisele kõigi jaoks, mis toob kaasa püsiva rahu ja tõelise õigluse mitte ainult Ukrainas, vaid kogu maailmas.
Intervjuu tegi Marge-Marie Paas
10.mai 2022