2019. aastal puhkenud tohutu tulekahju Notre Dame'i katedraalis laastas üht Pariisi silmapaistvamat monumenti, võib öelda, maailma tuntuimat arhitektuurisümbolit, aga ka ühte suurimat pühakoda. Täna aga Prantsusmaal tekitab suuri vastuolusid kuulsa Notre Dame'i katedraali renoveerimine: kas säilitada algne versioon või pakkuda kaasaegsele külastajale enamat kogemust ning mitte piirduda vaid religioosse objektiga. Prantsusmaa president Emmanuel Macron lubas eelmisel aastal, et katedraal taastatakse algsel kujul.
Teiseks küsimuseks on, et millal üldse jõutakse taasavamiseni.
Katedraali rektor monseigneur Patrick Chauvet on aga skeptiline, kas Jumalaema kirikut saab üldse täielikult taastada, ning tema arvates võtavad tööd aega mitukümmend aastat. Ei tohi unustada, et Jumalaema kirik Pariisis nõuab oskusi, mida ei tohi sellel ülesehitusel alahinnata.
Omal ajal oli Notre Dame revolutsiooniline. See ehitati 12. sajandi lõpus ja 13. sajandil, kui Prantsusmaa oli muutumas Pariis Euroopa suurimaks linnaks. Notre Dame oli esimene suurejooneline meistriteos uuest Prantsuse arhitektuurist – selline, mille teravad kaared ja lendlevad tugipuud võimaldasid seintel tõusta ja olid õhulised, aknad olid tohutud ja valgust tulvas kiriku sisemusse. Selles valguses tundsid inimesed Jumala kohalolu. Kuidas aga restuareerida seda ajaloolist arhitektuuripärlit nii, et ka tulevikus inimesed tunneksid Jumala kohalolu, tekitab täna suuri vaidlusi.
Praegu on plaan taasavada Pariisi Notre Dame'i katedraal 2024. aastal, kuid osaliselt. Näiteks katedraal avatakse siiski ilma katuseta, kuna ehitustööd venivad ja kindlasti ei jõuaks katust paigaldada paari aastaga.
Samuti pole mõeldav, et taasavatakse pühakoda Pariisis ja massiliselt läheb inimesi seda külastama. Millised lahendused tegelikult leitakse katedraali täielikuks taasavamiseks, pole veel teada, ja ka millal. Lisaks, omaette küsimusi tekitab oreli renoveerimine!
Õnneks on toimunud Notre Dame pühakojas juba mõned palvused piiratud arvu inimestega ja paar väikest kontserdit katoliiklike suurpühadega seoses. Viimane annab ka tunnistust, et prantslased püüavad hoida seda hingelist väärtust, mida peab pühakoda endas kandma ja ei lase muutuda Notre Dame' il vaid pelgalt diskusiooniobjektiks renoveerimise teemal ühiskonnas. Kindlasti väikeseid üritusi piiratud arvu osalejatega Pariisi peapiiskopkond korraldab ka tulevikus, mida kantakse üle ka interneti teel.
Siinjuures üks hea artikkel (inglise keeles), kes soovib lähemalt lugeda ja vaadata kauneid fotosid katedraalist: Notre Dame tõuseb taas, National Geographicust SIIT
Prantsuse Vabariigi valitsus on loonud spetsiaalse lehekülje, kus saab jälgida renoveerimistööde kulgemist: vaata lähemalt SIIT
NB! Mõlemad võrguleheküljed on varustatud suurepäraste visuaalsete materjalidega!