20. jaanuaril avaldatud enam kui 1000-leheküljeline raport väärkohtlemise juhtumite käsitlemise kohta Lõuna-Saksamaa peapiiskopkonnas süüdistas emeriit paavsti Benedictus XVI nelja juhtumi vääras käsitlemises oma peapiiskopiks aastatel 1977–1982. Viimastel päevadel on teemat korduvalt esile tõstnud rahvusvaheline meedia. Kuna tõlgendusi on väga erinevaid, Püha Tooli kommunikatsiooni osakonnast Andrea Tornielli vastas ametlikule aruandele.
Torinelli ütleb, et on aus meenutada Benedictus XVI võitlust vaimuliku pedofiilia vastu tema pontifikaadi ajal ning tema valmisolekut kohtuda ja kuulata ohvreid ning paluda neilt andestust. Ta ütleb, et mõned süüdistused sealses piiskopkonnas on olnud teada juba üle kümne aasta ja rahvusvahelise meedia poolt juba avaldatud. Täna on Ratzingeri vastu vaidlustatud neli kohtuasja ning tema isiklik sekretär peapiiskop Georg Gänswein teatas, et emeriitpaavst teeb üksikasjaliku avalduse pärast raporti uurimise lõpetamist. Seniks aga võib jõuliselt korrata Benedictus XVI korduvat hukkamõistu nende kuritegude suhtes ning jälgida Kiriku viimaste aastate samme, alates tema pontifikaadist. Laste väärkohtlemine on kohutav kuritegu. Alaealiste väärkohtlemine vaimulike poolt on veelgi raskem kuritegu ja seda on väsimatult korranud kaks viimast paavsti: Benedictus XVI ja Franciscus.
Ei saa unustada, et Ratzinger, kes Usudoktriini Kongregatsiooni prefektina võitles nähtusega juba püha paavst Johannes Paulus II ajal, kellega ta oli olnud lähedane koostöö, ja kuna temast sai paavst, ta kuulutas välja väga karmid normid vaimulike kuritarvitajate vastu. Kehtestas isegi eriseadused pedofiilia vastu võitlemiseks. Veelgi enam, Benedictus XVI tunnistas kui oluline on väärkohtlemise fenomeni vastu võidelda: ohvrite kuulamine ja lähedus, kellelt tuleb alati andestust paluda. Tema järgi, liiga kaua on väärkoheldud lapsi ja nende lähedasi hoitud eemale; sageli distantseeritud.
See oli Joseph Ratzinger, esimene paavstidest, kes kohtus oma apostellikul visiitidel korduvalt väärkohtlemise ohvritega. See oli Benedictus XVI, isegi vastupidiselt paljude isehakanud "ratzingerlaste" arvamusele, kes keset skandaalide tormi Iirimaal ja Saksamaal toetas patukahetsusliku kiriku palet, mis alandab end andestust paludes.
Tornielli: "Just selles patukahetsuspildis peitubki Benedictuse sõnumi süda. Kirik ei ole äri, teda ei päästa ainult head tavad ega rangete ja tõhusate normide rakendamine, isegi kui see on hädavajalik. Kirik peab paluma andestust, abi ja päästmist Ainsalt, kes saab neid anda, Ristilöödult, kes on alati olnud ohvrite ja mitte kunagi hukkajate poolel."
Seega Tornielli rõhutab, et Benedictus XVI on kõike teinud, et oleks ohvritelt andeks palutud ja teinud kõike, et neid kohutavaid kuritegusi ei tehtaks Kirikus.
Loe lähemalt: SIIT
Allikas ja foto: Vatican News, 26.01.2022