Covid-19 pandeemia on selle põlvkonna määrav kriis, millest saame väljuda kas heas või halvemas suunas. See on paljastanud ebavõrdsuse ja ebaõigluse, mis ohustavad inimeste heaolu, turvalisust ja elusid, ning süvendanud omavahel seotud kriiside kogumit – majanduslikke, ökoloogilisi, poliitilisi, sotsiaalseid –, mis mõjutavad ebaproportsionaalselt palju vaeseid ja kõige haavatavamaid. 20. märtsil 2020 palus paavst Franciscus Integraalse Inimarengu Edendamise osakonnal luua koostöös teiste Rooma kuuria teenistustega ja teiste organisatsioonidega komisjon, et väljendada Kiriku hoolt Covid-19 pandeemia ajal.
Kolmapäeval, 22. detsembril avaldati dokument Vatikani Covid-19 komisjoni poolt "Lapsed ja Covid-19: pandeemia kõige haavatavamad ohvrid", mis pöörab tähelepanu raske vaesuse, orvuks jäänud laste ja vägivalla ning takistatud hariduse teemadele, mis tegelikult on vaid mõned pandeemia mõjudest.
Dokumendis hoiatatakse, et terve põlvkond lapsi kannab pandeemia majanduslike, tervise- ja sotsiaalsete mõjude raskust. Covid-19 on jätnud üle 5 miljoni lapse vanemast või hooldajast ilma, sageli on neil vähe etteteatamist või aega, et teised hooldajad valmistuksid. Leibkondade vaesus ja laste toiduga kindlustamatuse suurenemine on tõusnud. Sageli me sellele igapäevaselt täna ei mõtle, aga see on praegune reaalsus, juhib Vatikan tähelepanu.
Covid-19 komisjoni dokumendis analüüsitakse olukorra mõju lastele, hoiatades, et see mõju on olnud eriti sügav. Seetõttu soovitab komisjon, et vanema või hooldaja kaotanud lapsed jääksid võimaluse korral perekonda. Riiklikku või asendushooldust tuleks otsida ainult siis, kui ükski sugulane ei suuda lapse eest hoolitseda. Perepõhine hooldus on lapse õige arengu jaoks ülioluline. Meie füüsilised ja vaimsed jõupingutused peaksid keskenduma perede suutlikkuse tugevdamisele nende laste, eriti vaeste eest hoolitsemisel.
Samas hoiatatakse dokumendis lastevastase vägivalla eest. Lapsed on meie tuleviku alus ja tõenäoliselt saavutavad nad oma täieliku potentsiaali ainult siis, kui neid kasvatatakse ja kaitstakse armastavas ja toetavas keskkonnas.
Dokumendis nõutakse terviklikke reageeringuid laste pandeemia haavatavusele. Kuna lapsed seisavad silmitsi jätkuvate haridus- ja arenguraskustega, peaks inimkond maksimeerima oma jõupingutusi, et tagada paralleelselt iga lapse kaitse, hooldus, tervis ja haridus – lähenemisviis, mis aja jooksul oluliselt vähendab ebavõrdsust.
Covid-19 Vatikani Komisjoni dokument lõpeb kahekordse üleskutsega tsiviil- ja usuinstitutsioonidele. Poliitikakujundajad ja kodanikuühiskond peavad:
- edendama Covid-19 vaktsiini õiglast jaotamist;
- tugevdama süsteeme, mis edendavad laste perepõhist hooldust;
- suunata suurenenud eelarvekulud laste kaitsele;
- kaitsma traumast mõjutatud lapsi koolide taasavamisel.
Kiriku juhitud institutsioonid on samuti kutsutud andma oma osa Jumala laste vajaduste rahuldamiseks.
Piiskopkonnad peaksid pakkuma abi alati, kui Kiriku liikmeid tabab kriis; koguduseliikmed saavad aidata lastel perehooldusesse jääda, toetades nende hooldajaid; Kiriku juhitud heategevusorganisatsioonid võiksid aidata lapsi üleminekul teistesse armastavatesse peredesse, kui keegi nende sugulastest ei saa neid vastu võtta; ja kõik katoliiklased peavad seisma vastu lastevastasele vägivallale perekonnas ja väljaspool perekonda, luues võimalused nõustamiseks ja toetuseks.
Dokumendis „Lapsed ja Covid-19” kirjeldatud mitmekülgsete meetmete abil saavad valitsused ja kirik reageerida kasvavale kriisile, millega seisavad silmitsi ühiskonna kõige haavatavamad liikmed.
Allikas ja foto: Vatikani uudised, 22.12.2021