Kadrinal Angelo Bagnasco, Euroopa Piiskoppide Konverentsi president ja Rev. Christian Krieger Euroopa Kirikute Konverentsi president tegid ühisavalduse „Kodu kõigile? Jumala Maja (kr k Oikos)” 26. augustil 2021, et kutsuda kõiki kristlasi Euroopa kirikutes, kogudustes, kirikukogukondades ja kõiki hea tahtega inimesi jälgima ja tähistama nn. Loomise Hooaega 1. septembrist 4. oktoobrini 2021 oikumeenilises vaimus, ühtsena palves ja tegudes.
„Mu Issand, kui ma sinu silmis armu leian, siis ära mine oma sulasest mööda!“ (1Ms 18: 3). Kõrbes, istudes kõige palavamal päevaajal oma telgi sissepääsu juures, oli Aabraham tervitav ja helde ning vett ja leivatükki jagades avaldati talle Jumala tõotus. Vana mees, täis usku, mõistis, et vaimu vaesus seisneb igasuguse eelduse, mis näib kõikidele probleemidele lahenduste leidmist, hülgamises, asetades selle asemel alandlikkuse ja kannatlikkusega kõik lootused Jumala peale.
Sel aastal valiti Aabrahami telgi piibellik märk esindama meie pühendumust hoolitseda oma ühise kodu eest, hoolitseda loodu eest tervitamise ja dialoogi vaimus.
Selle piiblilõigu tarkus valgustab Euroopa kirikute teekonda ja tööd ning annab uut energiat nende pühendumusele kaitsta loodut. Meie kirikute eesmärk on palve ja tegude abil uuendada Jumala Maja/Oikost - inspireerituna selle aasta Loomise Hooaja tähistamise teemast -, et maailm saaks ilma igasuguse tõrjumiseta kõikide Jumala laste koduks.
Kreekakeelne sõna Oikos edastab „kodu” tähendust, kõike seda, mis on kodune ja tuttav, kõike, mis on inimese hoole objekt, esindades nii ühiseid huve kui ka jagatud vastutust. Seetõttu on Jumala Oikose, meie ühise kodu uuendamine kontseptsioon, mis ühendab kogu inimeste pere tervikliku ja jätkusuutliku arengu püüdlustes jagatud õiglusega.
Seda tüüpi areng eeldab kvaliteetsemat suhet meie inimelu, meie omavaheliste suhete ja loodusega suhtlemise Loojaga. Aabrahami näidatud isetu tervitamise ja siira dialoogi vaim muutub Euroopa kristlaste jaoks ennast andva armastuse väljenduseks, mis suudab tekitada inimlikke ja vaimseid kogemusi, mis tunnistavad, et me kõik koos ja ilma tõrjututeta elame Jumala Oikoses, selles ühises kodus, mille Jumal on usaldanud meile jagatud vastutusega.
Tervitamise ja dialoogi tõelises vaimus tahame oma mõtete ja palvetega panustada paarile eelseisvale ÜRO sel aastal hiljem korraldatavale tippkohtumisele: bioloogilise mitmekesisuse konverentsile Kunmingis, Hiinas, samuti partnerite 26. kliimamuutuste konverentsile (COP26) Glasgow's, Suurbritannias. Suurem osa sellest, mida Euroopa kirikud oma panusena rahvusvahelisele üldsusele pakuvad, on pärit julgetest algatustest ja headest tavadest, mis edendavad meie kirikukogukondade elu iga päev.
Tõelise Kristuse Kirikusse kuulumise tundega püüame olla helded tsivilisatsiooni rajajad, kes hindavad ja armastavad kõike inimlikku ning oskavad anda õiglast väärtust sellele, mis on Jumala kingitus inimeste elus.
Seistes silmitsi küsimusega: „Kodu kõigile?“ peab meie vastus olema põimitud heaks tahteks ja konkreetseks pühendumiseks uuendada Jumala Oikost iga päev. Kui me teame, kuidas õiglust rakendada ja rääkida tõtt oma südamest ning me ei tee oma ligimesele halba, siis oleme väärt „jääma Tema telki“ (Ps 15: 1) ja Tema „Oikos“ on tõeline kodu kõigile.
Kutsume kõiki kristlasi Euroopa kirikutes, kogudustes, kirikukogukondades ja kõiki hea tahtega inimesi jälgima ja tähistama Loomise Hooaega 1. septembrist 4. oktoobrini oikumeenilises vaimus, ühtsena palves ja tegudes.Lisaks kutsume kõiki palvetama selle sügise suurte rahvusvaheliste sündmuste - ÜRO bioloogilise mitmekesisuse tippkohtumise ja COP26 - eest, et need sündmused võiksid võtta vajalikke meetmeid, mida kliimahäda nõuab.