Paavst Franciscus palub kõigil katoliiklastel palvetada maikuus igapäevaselt roosipärga pandeemia lõppemise eest. Kuid paavst läkitas ka oma igakuise palveintentsiooni maailmale, mis keskendub tänavu mais rahamaailmale.
Püha Isa tunneb muret selle pärast, et kui rahastamine on reguleerimata, muutub see sageli spekulatsioonimehhanismiks, mis välistab inimesi selle asemel, et neid kaitsta. Seetõttu palub ta hetkel, mil majandus on kriisis ja nii palju inimesi töötu, palvetada selle palveintentsiooni eest.
Veidi rohkem kui aasta pärast ülemaailmse COVID-19 pandeemia algust ilmuvad silmapiirile igasugused globaalsed tagajärjed, sealhulgas majanduslik ja rahaline mõju. Miljonid inimesed on jäänud töötuks või kes kogevad raskuseid.Taastumine sellest kõigest on äärmiselt ebakindel ja täheldatakse murettekitavat ebavõrdsust: nagu Püha Isa oma hiljutises kirjas Maailmapangale ja Rahvusvahelisele Valuutafondile rõhutab, „paljud meie vennad ja õed globaalsest inimperest on finantsmaailmast tegelikult välja jäetud.”
Entsüklikas Laudato si’ juba kirjutas Franciscus, et poliitika ja majandus peaksid dialoogi alustama elu, eriti inimelu teenimise eesmärgil (LS, 189). Oma maikuuks läkitatud videosõnumis paavst ütleb: „Kui kaugel on rahanduse maailm tavainimeste elust!” Karta on, et see maailm, mis on eraldatud inimlikust tegelikkusest ja mida soosib paljude valitsuste regulatsioonide puudumine ja rahapoliitika, on kahjulik kõige haavatavamatele inimestele ja paneb tagajärjed maksma kõige vaesematele. „See olukord ei ole jätkusuutlik,” ütleb Franciscus. „See on ohtlik.” Viimases entsüklikas Fratelli Tutti, hoiatas ta juba selle eest, mõistes hukka „võimsad huvid”, mis võivad viia „uue eliitkultuuri” loomiseni, kus „vaesed on alati kaotajad”. (FT, 52)
Isa Frédéric Fornos, S.J., paavsti ülemaailmse palvevõrgustiku juht märkis, et maikuu paavsti palveintentsiooni kogu maailmale tuleb mõista elatava kriisi kontekstis ja tuletas meelde, mida paavst Franciscus ütles entsüklikas Laudato si’: „Majanduslikud jõud õigustavad jätkuvalt praegust ülemaailmset süsteemi, kus esmatähtsaks peetakse spekuleerimist ja rahalise kasu taotlemist, mis ei arvesta konteksti, rääkimata mõju inimväärikusele ja looduskeskkonnale.” Ta viitas ka paavsti ühele katehheesile, kuidas pandeemiast väljuda, milles paavst Franciscus rõhutas, et viiruse ravimine ei ole meile pandeemia ületamiseks piisav.
Palvetagem maikuus paavsti intentsiooni eest evangeeliumi valguses. Usaldagem see palve eriliselt Pühima Neitsi Maarja eeskostele, kellele on pühendatud maikuu.
Vaata paavsti videot Maiks 2021: SIIT.
Allikas: Püha Tooli Inimarengu osakond, 10. mai 2021