Laupäeval, 7.detsembril taasavati Jumalaema kirik Pariisis. Peapiiskop Laurent Ulrich avas uksele ristiga koputades katedraali uksed ja sisenes Psalmi 121 lauldes. Ta õnnistas ka orelit ja tänas kõiki, kes on aidanud viie aastaga kirikut taastada.
Pariisi peapiiskop Laurent Ulrichile adresseeritud sõnumis väljendas paavst Franciscus oma rõõmu selle ajaloolise päeva puhul. Sõnumit luges laupäeva õhtul toimunud avamistseremoonial ette apostellik nuntsius Prantsusmaal, peapiiskop Celestino Migliore. "Olgu selle imetlusväärse kiriku taassünd prohvetlikuks märgiks kiriku uuenemisest Prantsusmaal. Kutsun kõiki ristitud, kes rõõmsalt sellesse katedraali sisenevad, tundma õigustatud uhkust ja nõudma tagasi oma usupärandit. Kallid Pariisi ja Prantsusmaa usklikud, see on elamus, milles elab meie taevane Isa," ütles oma läkituses paavst Franciscus.
Meenutades 2019. aasta aprillis katedraali hävitanud traagilist tulekahju, rõhutas paavst kollektiivset kurbust, mida maailm tundis, kui kristliku usu ja arhitektuuri meistriteose ning Prantsuse ajaloo tunnistuse hävitamist nägi.
Ta avaldas austust ka vapratele tuletõrjujatele, kes riskisid oma eluga, et hoonet säilitada, ning tunnustas riigiasutuste vankumatut pühendumust ja erakordset rahvusvahelist heldust, mis aitas kaasa katedraali taastamisele.
„See suuremeelsus,“ märkis paavst, “ei ole mitte ainult tunnistus inimkonna kiindumusest kunsti ja ajalukku, vaid ka sellise ehitise püsivast sümboolsest ja pühast väärtusest, mida ikka veel laialdaselt tunnustavad inimesed igas vanuses.“
Oma sõnumis avaldas Püha Isa tänu lugematutele professionaalidele ja käsitöölistele, kes pühendusid Notre Dame'i hoolikatele restaureerimistöödele.
Nende töö, märkis ta, oli rohkem kui tehniline saavutus; see oli vaimne teekond: „Paljud neist on tunnistanud, et see seiklus oli tõeline vaimne tee, järgides oma esiisade jälgi, kelle usk üksi tegi sellise meistriteose võimalikuks.“
Avatseremoonial viibisid kohal riigipead, nende hulgas Eesti Vabariigi President hr. Alar Karis.
Kiriku avamisüritused toimuvad kuni Nelipühani Pariisis.
Foto: Vatican News
Allikas: Pariisi Piiskopkond