Inimkonna poolt looduse kuritarvitamine nõuab tõelist pöördumist ja kutsub meid üles muutma oma elustiili. Paavst Franciscus esitas selle üleskutse viimati avaldatud sõnumis ülemaailmse loodushoiu palvepäeva jaoks, mis toimub 1. septembril 2024.
Paavst Franciscuse 27. juunil allkirjastatud sõnum on jagatud üheksaks osaks, mis kõik rõhutavad meie vastutust hoolitseda meie ühise kodu eest. Terviktekst on leitav Vatikani kodulehe: Paavsti sõnum.
Sõnumis rõhutatakse, et kristlastena, kes on kutsutud elama usus ja heategevuses, on keskkonna eest hoolitsemine ülesanne, mis tähendab kuuletuda Jeesuse armastuse käsule.
"Meie lootusrikkas ja püsivas ootuses Jeesuse kuulsusrikka tagasituleku suhtes," märgib paavst Franciscus, "hoiab Püha Vaim meid, usklike kogukonda, valvel." Ta kinnitab, et Vaim "juhib meid pidevalt ja kutsub meid pöördumisele, elustiili muutusele, et seista vastu meie keskkonna halvenemisele ja osaleda selles ühiskonnakriitikas, mis on eelkõige tunnistus muutuste tegelikust võimalikkusest".
"Nõuda õigust omada ja valitseda loodust, manipuleerides sellega oma tahtmise järgi," rõhutab ta, "kujutab endast ebajumalateenistuse vormi, Prometheuse versiooni inimesest, kes oma tehnokraatlikust võimust joobununa seab maa ülbelt "halastamatusse" seisundisse, ilma Jumala armust ilma jäetud." Loodu kaitsmine ei ole mitte ainult eetiline, vaid ka ehedalt teoloogiline küsimus, sest see on punkt, kus inimese saladus ja Jumala saladus ristuvad. Me oleme vabad, märgib ta, just sellepärast, et meid on loodud Jumala näo järgi, kes on Jeesus Kristus, ja seetõttu oleme Kristuses endas loodu "esindajad".
Paavst ei jäta ka puudutamata teemat, mis on eriti täna meie mõtetes: Miks on maailmas nii palju kurja? Miks nii palju ebaõiglust, nii palju vennatapusõdu, mis tapab lapsi, hävitab linnu, saastab keskkonda ja jätab ema Maa rikutud ja laastatud? Ta püüab nendele küsimustele vastata maailmale läkitatud sõnumis.
Püha Isa jätkab selgitades, et lootus ja tegutsemine koos looduga tähendab jõudude ühendamist ja koos käimist kõigi hea tahtega inimestega. Nii saame aidata ümber mõelda muu hulgas ka inimese võimu, selle tähenduse ja piiride küsimust. Selles kontekstis ütleb paavst, et on hädasti vaja seada eetilised piirid tehisintellekti arengule, kuna selle arvutamis- ja simulatsioonivõimet võidakse kasutada domineerimiseks inimkonna ja looduse üle, selle asemel et seda kasutada rahu ja tervikliku arengu teenistusse.
Ja lõpuks pühadus. Paavst julgustab usklikke meeles pidama oma identiteeti " ühe Isa lastena", viidates sellele, et meil on õigus saavutada konkreetseid muutusi püha elu elades. Sel viisil võib meie elu muutuda armastuse lauluks Jumala, inimkonna, looduga ja loodu vastu ning leida oma täiuse pühaduses. Järgigem paavsti sõnu ja tegusi nii nagu ta kutsub kogu elustiili muutusele ja meeleparandusele kogu loodu suhtes.
Allikas ja foto: Vatican news, 28.06.2024