Hiljuti ilmus paavst Franciscuse apostellik ekshortatsioon Laudate Deum. Tegemist nn. järjega Laudato Si´ entsüklikale, mis ilmus 2015. aastal. Laudate Deum püüab vastata maailma üha kiirenevale kliimakriisile, mis mõjutab meid kõiki. Laudate Deum on leitav ja loetav erinevates keeltes: Laudate Deum
Tegelikkusega silmitsi seistes: Laudate Deum´i keskmes on kliimamuutuse vaieldamatute ja ülekaalukate probleemide selge tunnistamine, alates kõikuvatest ilmastikumuutustest kuni äärmuslike loodusnähtusteni, mis on planeedi tervist kiiresti halvendanud. Dokument ei pelga tunnistamast, et see on inimtegevuse tulemus. Ja meie kohus on neid kahjusi likvideerida ja hüvitada, sest see ei ole mitte ainult teaduslik arutelu, vaid ka moraalne tegu, sest muidu, millise pärandi jätame me tulevastele põlvkondadele?
Tehnoloogiline miraaž: Kuigi tehnoloogiat on pikka aega peetud päästjaks, siis mis võib meid sellest kriisist välja tuua? Tekst hoiatab liigse tehnoloogia usalduse eest. See seab kahtluse alla valitseva uskumuse, et tehnoloogiline ja majanduslik võimekus võib lahendada kõik meie keskkonnaprobleemid. Meile tuletatakse meelde, et loodus ei ole lihtsalt ressurss, mida kasutada, vaid meie eksistentsi lahutamatu osa. See vaatenurk erineb kaasaegsest tehnokraatlikust paradigmast, kus tehnoloogia domineerib igas lahenduses.
Kiireloomuline ülemaailmne vastus: Laudate Deum väljendab pettumust ülemaailmse juhtimise üle ning leebele lähenemisele kliimakriisis. Tõelise muutuse saavutamiseks on hädavajalik ülemaailmne koostöö. On tekkinud tõeline vajadus siduvate rahvusvaheliste kokkulepete järele, rõhutades siinjuures eelseisvat COP28 kohtumist Dubais. On lootust, et sellised sündmused ja kogunemised seavad eeskujuks kliimaprobleemidega tegelemiseks pühendumuse ja sihikindluse.
Võrdlus “Laudato Si” entsüklikaga: 2015. aastal ilmus paavst Franciscuse Laudato Si entsüklika. Seal esitas paavst tervikliku vaate keskkonnaseisundi halvenemisele maailmas, sidudes entsüklika selliste ühiskondlike probleemidega nagu vaesus ja ebavõrdsus. Entsüklikas kutsuti üles globaalselt reageerima kliimaprobleemidele ning hoolt kandma meie ühise kodu eest. Katoliiklastele tuletatakse meelde nende usku Jumalasse ja nende kohustust hoolitseda ja austada Jumala loomingut, mis väljendub looduse ilus ja rikkuses. Laudate Deum kordab küll paljusid Laudato Si entsüklika mõtteid, kuid eristub oma kiireloomulisuse poolest. See pöördub otse maailmaliidrite poole, esitab väljakutse status quo'le ja tuletab kõigile meelde võimalusest teha olulisi tegusi kliima probleemiga tegelemiseks.
Kokkuvõttes: Kuna maailm jätkab võitlust kliimamuutuse tegelikkusega, on Laudate Deum võimas meeldetuletus viivitamatute meetmete vajalikkuse kohta. See ei ole lihtsalt üleskutse mõtiskluseks, vaid konkreetseteks muutusteks, kutsudes nii maailma juhte, korporatsioone kui ka üksikisikuid prioritiseerima planeedi heaolu hetke mugavustele. Selles apostellikus ekshortatsioonis on tunda kiireloomulist üleskutset, mis muudab selle kõigile jõuliseks äratuseks probleemiga tegelemiseks.