Pühapäeval, 10. septembril kuulutab kirik märtriteks ja arvab õndsate hulka üheksa Poola Ulma perekonna liiget: isa, ema ja seitse last (kellest viimane oli sündimata), kes tapeti nende kodus natside poolt 1944, sest et nad olid salaja majutanud kaheksa juuti.
Ulma perekonna lugu ei ole võimalik täielikult mõista, kui ei mõista konteksti, milles see aset leidis.
Kagu-Poolas asuvas piirkonnas, mida iseloomustavad arvukad väikesed külad ja põllumajandusega tegelevad perekonnad, puudus jõukus, kuid seal elas elav ühiskond, kus juudid olid sõbrad, naabrid ja mõnikord ka sugulased.
Ulma perekond on Poola peapiiskop Stanislaw Gądecki sõnul saanud "sümboliks poolakatele, kes päästsid juute Teise maailmasõja ajal". Intervjuus Vatican News'ile jagas Poola piiskoppide konverentsi president oma mõtteid selle kohta, kuidas eelseisev õndsakskuulutamine tugevdab katoliiklaste ja juutide suhteid. Peapiiskop Gądecki selgitas, et Ulma perekond hukati natsisakslaste poolt 24. märtsil 1944. aastal juutide varjamise eest. "Kaks vanemat ja seitse last mõrvati," ütles ta. "See traagiline sündmus on nüüd enneolematu kiriku ajaloos, sest esimest korda pühitsetakse terve perekond üheskoos õndsaks."
Raphael Schutz, Iisraeli suursaadik Püha Tooli juures, rõhutab Vatikani uudistele Ulma perekonna erakordset ohvrit kui meeldetuletust inimkonna võlgnevusest neile, kes pidasid vastu kurjusele ja kaotasid oma elu, rõhutades, et nende ohvrit ei tohiks kasutada ajaloolise revisionismi jaoks.
Esimest korda õndsakskuulutamise ajaloos on olemas terve perekond, kes on kannatanud märtrisurma ja nende õndsakssaamise asja uurimine on toimunud üheskoos ja leiab kinnitust 10. septembril 2023.
Loe lisaks: Ulma perekond