Mõtisklus Püha Joosepi aasta puhul. Jeesuse isa

b_180_180_16777215_00_images_2020_uus_d-images-f197336p.jpgÜhestki neljast Evangeeliumist ei leia me ühtki sõna, mida oleks ütelnud püha Joosep. Püha Matteuse Evangeeliumis võime lugeda Joosepi kahtlustest, kes nägi, et tema pruut ootab last. Ta otsustas siis Maarja salaja minema saata teda avalikult häbistamata, mis automaatselt Joosepi head nime alavääristaks. Mäletame, et Jumal ise hoolitses selle eest, et Joosep saaks aru Maarja emalikkuse saladusest. Nende kahtluste tõttu on Joosep tänapäeval nende abikaasade patroon, kes elavad lahutuse kiusatuses.


Teame, peale selle, et Joosep hoolitses Maarja eest Jeesuse sündimise ajal, otsustas põgeneda Egiptusesse selleks, et päästa Jeesust; pärast seda Püha Perekond tuli tagasi Naatsaretti. Evangeeliumis võime lugeda, et Jeesust on nimetatud puusepaks või puusepa pojaks, sellest me võime järeldada, et just Joosep õpetas Jeesusele puusepa ametit. Siis, kui Jeesus alustas oma avalikku tegevust, ei ütle Evangeeliumid enam midagi Joosepist, ja me võime järeldada, et arvatavasti sel ajal Joosep ei elanud enam – seepärast nimetatakse Joosepit ka hea surma patrooniks, kuna tema suremise hetkel olid koos temaga kaks pühimat isikut, keda igaüks meist tahaks, et oleks surma juures – Jeesus ja Maarja. Muidugi, peale selle on Joosep kristlaste perede patroon.
Tänases Evangeeliumis nimetab Maarja Joosepit Jeesuse isaks: „Poeg, miks sa oled meile nõnda teinud? Vaata, su isa ja mina oleme sind südamevaluga otsinud”. Seepärast Kirik nimetab Joosepit Jumala Poja neitsilikuks isaks. Sest ta täitis kõiki isa kohustusi Jeesuse vastu vaatamata sellele, et ta ei olnud Tema füüsiline isa.
On väga tähtis, et Jeesus oma vastuses räägib sellest Isast, kes on Tema isa selle sõna tõelises tähenduses: „Kas te ei teadnud, et Ma pean olema neis paigus, mis on mu Isa päralt?” Ei ole mingit kahtlust, et Joosepi neitsilik isadus oli kristallselge peegeldus, kuigi piiratud Igavese Isa isadusest, kuigi piiratum. Püha Joosep on kõikide isade eeskujuks, et nende isadus oleks puhtaim selle ainukese Taevase Isa pärimiseks.

isa Igor

Copyright © 2020 Katoliku Kirik Eestis. All Rights Reserved.

Search