Me kohtume püha Joosepiga alati paastuajal. See ei ole kindlasti juhuslik! Püha Joosep pole lihtsalt üks paljudest pühakutest, vaid tema hoolde on usaldatud kogu Kirik. Ta oli Issanda ja Neitsi Maarja kaitsja, valvaja!
Vaatame lähemalt tema elu ja missiooni jumalikus ettehoolduses.
Joosepi elust ja tema missioonist loeme Uuest Testamendist. Eriti hästi kirjeldavad seda Matteuse ja Luuka evangeelium. Püha Joosepit kujutatakse kui Jeesuse täiusliku ikooni, kes alati kuuleb Issanda häält ja kuulekalt täidab kõike, mida temalt on palutud, nii nagu seda tegi Vana Testamendi patriarh Joosep. Püha Joosepit on nimetatud isegi Taaveti Pojaks, mis näitab, et talle on antud kuningas Taavetile antud Jumala lubadus, et tema troon on igavene. Joosepi õigus on Vana Lepingu rahva õigus, mis tähendab elamist ühtsuses Iisraeli elava Jumala Jahvega ja Tema poolt valitud rahvaga ustavalt lepingust kinni pidades, st. olla Issandale südamelähedane. Joosep täitis Iisraeli soovi ja ta oli lojaalne Jumalale ning seda võib kirjeldada järgmiste Psalmi sõnadega: "... on hea meel Issanda Seadusest ja kes uurib ta Seadust ööd ja päevad. Siis ta on otsekui puu, mis on istutatud veeojade äärde, mis vilja annab omal ajal ja mille lehed ei närtsi (Ps. 1, 2–3).
Püha Joosep on heaks eeskujuks kuidas olla kuulekas Jumalale ja täita tema tahet. Näiteks seda illustreerib jumalik ettehooldus olla Neitsi Maarja abikaasa, pühendunud ja alandlik müsteeriumis, mis oli talle usaldatud. Ja me teame, et Joosep oli ka töömees. Kirikus on isegi vastav püha sisse seatud (1. mail). Selle tagasihoidliku iisraellase kodukeskkonnas, kus toimus igapäevane igaühe päevaelu, kasvas Püha Ema lähedusest ümbritsetud Pühim Päästja, keda kaitses Joosep. Müsteeriumi valvurina on Joosep alati kirikule lõpmata lähedal. Lõppude lõpuks on kirik Kristuse müstiline keha ja Püha Vaimu koht. Enne Jumala rahva ette ilmumist, hoolitses Joosep Jeesuse ihu ja hinge eest tema lapsepõlves ja varases nooruses. Selle kohaloleku kaudu saab Joosep lähedaseks ka Uue Lepingu rahvale Kristuse surma ja ülestõusmise läbi.
Seega on püha Joosep Jeesuse tõeline jünger, kes pälvis õnnistuse, sest ta kuulas Jumala sõna: „Jah, õndsad on need, kes Jumala sõna kuulevad ja seda järgivad” (Lk 11, 28). See õnnistus on mõeldud ka meile, kõigile, kes kuulavad ja hoiavad Jumala sõna. Kirik kutsub meid taasavastama Joosepit, Jumala valitud Taaveti järeltulijat, Naatsaretist pärit puuseppa.
Meie päevil, kui on palju katsumusi, tuleb vaikne Joosep oma hea eeskujuga ja eeskostega meile kõigile appi!
Ja kui me mõtleme püha Joosepile, siis pöörakem tähelepanu meie piiskoppidele, eriti peapiiskop Eduard Profittlichile, avastades nende Jumala tunnistuse kohta meie eludes.
Isa Edgaras