Dekreet indulgentsi andmisest Püha Joosepi aasta puhul

b_180_180_16777215_00_images_sagiuseppe.jpgTänavu möödub 150 aastat dekreedist Quemadmodum Deus, millega Õnnis Pius IX, liigutatuna rasketest ja kurbadest oludest, kus Kirikut ähvardas inimkonna vaen, kuulutas Püha Joosepi Katoliku Kiriku Patrooniks. Et anda kogu Kiriku usaldamist Jeesuse Kaitsja võimsa kaitse alla, on Paavst Franciscus kehtestanud, et alates tänasest kuupäevast (8. detsember 2020) - kuulutamise dekreedi aastapäevast ja ka pühast päevast Kõige Puhtamale Neitsile ja kõige puhtama Joosepi pruudile - kuni 8. detsembrini 2021 tähistatakse erilist Püha Joosepi aastat, mil kõik ustavad võivad tema eeskuju järgides iga päev tugevdada enda usuelu, täites täielikult Jumala tahet. Kõigil ustavatel on seega võimalus pühenduda palvele ja headele tegudele, et saada Naatsareti Püha Perekonna juhi, Püha Joosepi, abiga lohutust ja leevendust tõsistele inimlikele ja sotsiaalsetele raskustele, mis piiravad kaasaegset maailma.

 

Pühendumine Lunastaja Kaitsjale on ajaloo jooksul Kirikus rohkelt kasutusel. Kirik mitte ainult ei kuuluta temale kõige suuremat jumalateenistuste hulka pärast tema kihlatut, Jumalaema Maarjat, vaid on tema kanda pannud ka rohkelt Kiriku patroone. Kiriku magisteerium toob jätkuvalt esile suuri asju selles aardes, milleks on Püha Joosep, nagu Matteuse evangeeliumi majaperemees, kes oma varakambrist võtab välja uut ja vana“ (Mt 13: 52).

 

Indulgentside andmine, mille Apostellik Penitentiariaat Püha Joosepi aastal lahkelt kingib Paavst Franciscuse soovi kohaselt välja antud dekreedi kaudu, aitab suuresti kaasa nimetatud eesmärgi saavutamisele.

 

Täisindulgents antakse tavapärastel tingimustel (sakramentaalne piht, Armulaud ja palved vastavalt Püha Isaintentsioonide eest) ustavatele, kes kogu hingest, mis on igast patust eraldatud, osalevad Püha Joosepi aastal neil puhkudel ja viisil, nagu Apostellik Penitentiariaat seda ette näeb.

 

a. Püha Joosep, autentne usklik, kutsub meid üles taasavastama oma lapsesuhet Isaga, uuendama oma pühendumust palvele, meelestama ennast Jumala tahet kuulama ja sellele vastama sügava teadlikkusega. Täisindulgents antakse neile, kes mõtisklevad Issanda palve üle vähemalt 30 minutit või osalevad vähemalt ühe päeva pikkusel vaimulikul rekollektsioonil, mis sisaldab mõtisklust Püha Joosepi üle;

b. Evangeelium omistab Püha Joosepile nimetuse „õiglane inimene“ (vrd Mt 1:19): tema, südame ja hinge põhjas peituva intiimsaladuse valvur“[1], Jumala müsteeriumi hoidja ja seetõttu ideaalne sisemise elu patroon,kutsub meid taasavastama vaikuse, tarkuse ja aususe väärtuse oma kohustuste täitmisel. Püha Joosepi poolt eeskujulikult rakendatud õigluse voorus on täielik kuuletumine jumalikule seadusele, mis on halastusseadus, „sest just Jumala halastus viib tõelise õigluse täide“ [2]. Seetõttu saavad ka need, kes täidavad Püha Joosepi eeskujul ihulise või vaimse halastustöö, saada Täisindulgentsi anni;

c. Püha Joosepi kutsumuse peamine aspekt oli olla Naatsareti Püha Perekonna kaitsja, Püha Neitsi Maarja abikaasa ja Jeesuse seaduslik isa. Selleks, et kõik kristlikud perekonnad saaksid inspiratsiooni samasuguse intiimse osaduse, armastuse ja palve õhkkonna loomiseks, milles elas Püha Perekond, antakse Täisindulgents Püha Roosipärja palvetamiseeest perekondades ja kihlatute vahel;

d. Jumala Sulane Pius XII seadis 1. mail 1955 sisse Püha Joosep, töömees püha „eesmärgiga, et kõik tunnustaksid töö väärikust ning et see inspireeriks ühiskonnaelu ja seadusi, tuginedes õiguste ja kohustuste õiglasele jaotamisele“[3]. Seetõttu võivad Täisindulgentsi saada need, kes usaldavad oma elu igapäevaselt Püha Joosepi kaitse alla, ja kõik ustavad, kes palvetades paluvad Naatsareti Töötaja eestkostet, et tööotsijad leiaksid tööd ja et kõigi inimeste töö oleks rohkem hinnatud;

e. Püha Perekonna põgenemine Egiptusesse „näitab meile, et Jumal on seal, kus inimene on ohus, kus inimene kannatab, kus ta jookseb ära, kus ta kogeb kõrvalelükkamist ja hülgamist“ [4]. Täisindulgents antakse ustavatele, kes loevad litaaniaid Püha Joosepile (ladina traditsiooni jaoks) või Akathistos-t Püha Joosepile tervikuna või vähemalt osa sellest (Bütsantsi traditsiooni jaoks) või mõnda muud teistele liturgilistele traditsioonidele kohast palvet Püha Joosepi poole Kiriku heaks, mida taga kiusatakse ad intra ja ad extra, ning kõigi kristlaste leevenduseks, kes kannatavad mis tahes vormis tagakiusamist.

 

Püha Teresa Ávilast tunnistas Püha Joosepis kõigi elutingimuste kaitsjat: „Tundub, et Issand on teistele pühakutele andnud armu, et meid mõnes hädavajalikus olukorras aidata. Kuid minu kogemus on, et Püha Joosep aitab meid neis kõigis“ [5]. Hiljem rõhutas Püha Johannes Paulus II, et Püha Joosepi kuju on saanud „uuendatud olulisuse meie aja Kiriku jaoks seoses uue kristliku aastatuhandega“ [6].

Kinnitamaks Püha Joosepi patrooni universaalsust Kiriku üle, annab Apostellik Penitentiariaat lisaks eelnimetatud olukordadele Täisindulgentsi ustavatele, kes palvetavad Püha Joosepi auks heaks kiidetud palve või teevad vagadusteo, näiteks palve: „Sinule, Püha Joosep“, eriti 19. märtsil ja 1. mail, Jeesuse, Maarja ja Joosepi Püha Perekonna pühal, Püha Joosepi pühapäeval (Bütsantsi traditsiooni kohaselt), iga kuu 19. päeval või igal kolmapäeval, ladina traditsiooni kohaselt pühaku mälestuseks pühendatud päeval.

Praeguses pandeemia tingimustes laieneb Täisindulgentsi and eriti eakatele, haigetele, kannatavatele ja kõigile neile, kes õigustatud põhjustel ei saa kodust lahkuda ning kes igast patust eraldatud hingega ja kavatsusega täita võimalikult kiiresti kolm tavapärast tingimust oma kodus või kõikjal, kus takistus neid kinni hoiab, palvetavad palve Püha Joosepi, haigete lohutuse ja õnneliku surma patrooni auks, pakkudes ustavalt Jumalale oma kannatusi ja oma eluraskusi.

Et kiriklikult hõlbustada Paavsti volitusel jumaliku armu saamist, palvetab Apostellik Penitentiariaat siiralt, et kõik vastavate volitustega preestrid võiksid meeleldi ja suuremeelse hingega pakkuda end meeleparanduse sakramendi pühitsemiseks ja viiksid sageli läbi Püha Armulauda väetitele.

 

See dekreet kehtib Püha Joosepi aastal, hoolimata igasugusest vastupidistest kavatsustest.

 

Välja antud Roomas, Apostellik Penitentiariaati poolt 8. detsembril 2020

 

 

Kardinal Mauro Piacenza

 

 

Krzysztof Nykiel

Regent

 

 

 

 

 

  1. Paavst Pius XI, Jutlus Jumala sulase Emilia de Vialari kangelaslike vooruste kinnitamisel, ‘L'Osservatore Romano’,LXXV, nr. 20-21 Märts 1935, 1.

 

  1. Paavst Franciscuse, Üldaudients, 3. veebruar 2016.

 

  1. Paavst Pius XII, 1. mai 1955 raadiosõnum Püha Joosep töömees suurpühal, XVII, 71-76.

 

  1. Paavst Franciscus, Angelus, 29. detsember 2013.

 

  1. Teresa D’Ávila, Elu, VI (tõlgitud itaalia keelest, Tutte le opere, ed. M. Bettetini, Milan 2018, 67).

 

  1. Paavst Johannes Paulus II, Redemptoris Custos (15. august 1989), 32.

 

 

 

 

 

Copyright © 2020 Katoliku Kirik Eestis. All Rights Reserved.

Search