2023. aatal Malta Ordu Sihtasutus Eestis alustas oma tegevust väikeste, kuid kindlate sammudega. “Võime esimese poole aasta jooksul saavutatuga rahule jääda – käivitasime esimesed projektid, kaasasime vabatahtlikke ning rajasime vundamenti tulevasteks ettevõtmisteks,“ tõdes sihtasutuse juhataja Indrek Petersoo.
Jeruusalemma, Rhodose ja Malta Püha Johannese Suveräänne Hospitaliitide Ordu ehk Malta Ordu on lääne ja kristliku tsivilisatsiooni üks vanimaid institutsioone. Alates 1113. aastast kuulub Malta Ordu katoliku kirikusse ning on samuti rahvusvahelise õiguse subjektiks. Malta Ordul on diplomaatilised suhted 120 riigi ja Euroopa Liiduga ning alalise vaatleja staatus ÜRO-s. Malta Ordu on neutraalne, erapooletu ja apoliitiline.
Malta Ordu tegutseb 11 priorkonna, 48 rahvusliku ühenduse, 133 diplomaatilise esinduse, ülemaailmse abiagentuuri Malteser International ja 33 rahvusliku vabatahtlike korpuse, samuti paljude haiglate, meditsiinikeskuste ja erifondide kaudu. Ordul ei ole ühtegi majanduslikku ega poliitilist eesmärki ning ta ei sõltu ühestki teisest riigist või valitsusest.
Eesti Vabariik sõlmis Malta Orduga diplomaatilised suhtes 10. märtsil 2020, misjärel pani koroonapandeemia edasised tegevused ootele. 6. juulil 2021 andis T.E. Manfred Ritter Mautner von Markhof üle volikirja Eesti Vabariigi Presidendile Kersti Kaljulaidile ja temast sai esimene Malta Ordu suursaadik Eestis.
Tänavu 12. mail asutati Malta Ordu Sihtasutus Eestis ning 29. Juunil avati Tallinnas Malta Ordu suursaatkond.
“Malta Ordul on Eestis kaks juriidilist keha – suursaatkond ja sihtasutus. Saatkonna peamiseks ülesandeks on diplomaatiline töö ja suhtlusvõrgustiku loomine, sihtasutus keskendub heategevuslikele ettevõtmistele ja kogukondade ehitamisele nii katoliku kirikus kui Eesti ühiskonnas üldiselt,” sõnas Petersoo.
“Eestis on meie tegevuse vundamendiks tihe koostöö Eesti Apostelliku Administratuuri ja piiskop Philippe Jourdaniga. Veel enne kui oma ettevõtmisi käivitasime, manitses piiskop meid alustama väikeste, kuid kindlate sammudega. Oleme sellest põhimõttest ka lähtunud,” selgitas sihtasutuse juhataja.
Eesti Apostelliku Administratsiooni, MTÜ Miikaeli Ühendus ja Malta Ordu Suursaatkonna koostöös sündis idee esitada Vatikanis toimuvale näitusele 100 Presepi in Vaticano (100 jõulusõime Vatikanis) Eesti kiriloomadega jõulusõim. Püha Tool võttis ettepaneku lahelt vastu ja nii saavad kõik Vatikani külalised Püha Peetruse väljakul imetleda Anu Raua ja Anu Kotli loodud rahvuslike kindakirjadega jõudusõime, mille kudusid valmis ja seadsid kokku Püha Miikaeli kooli töötajad ja lapsevanemad.
Sihatsutuse esimeseks ettevõtmiseks Tallinna Peeter-Pauli koguduse juures oli iga kuu esimesel reedel toimuvate Malta Ordu sõprade kokkusaamiste käivitamine. Koosviibimised toimuvad pärast õhtuse Püha Missa lõppu Püha Johannes Paulus II saalis.
“Katoliku kirikus on iga kuu esimene reede pühendatud Jeesuse Pühimale Südamele ja just sellel päeval toimuvad nii Austrias kui Saksamaal Malta Ordu poolt korraldatud koosviibimised. Suursaadiku ettepanekul ja kogudusepreestri isa Tomasz Materna heakskiidul algatasime sama traditsiooni ka Tallinnas eesmärgiga ehitada uut kogukonda. Rõõm on tõdeda, et initsiatiiv on kirikuliste seas hästi vastu võetud, iga korraga tuli inimesi juurde,” rõõmustas Petersoo.
“Samuti korraldame iga kuu esimesel pühapäeval kirikukohvikut, toetades seeläbi koguduse tegevust. Oleme leidnud peamiselt katoliiklaste seast paarkümmend vabatahtlikku abilist, kes aitavad meil nii koosviibimisi kui teisi heategevuslikke projekte läbi viia,” rõõmustas Petersoo. “Järgmisel aastal sooviksime samalaadsed koosviibimised käivitada või neid hoogustada ka teistes Eesti kogudustes, näiteks Tartus, Pärnus, Kiviõlis, Ahtmes ja mujalgi, kuid selleks vajame eelkõige sealsete kogudusepreestrite nõusolekut ja kohalikke abistajaid.”
Malta Ordu Sihtasutus Eestis soovib ulatada abikäe hädasolijatele. “Meie eesmärgiks on võidelda maailma kaheksa kurja vastu, milleks on haigus, nälg, süütunne, uskmatus, hüljatus, kodutus, armastusetus ja ükskõiksus. Oktoobris alustasime koostööd Püha Ema Teresa õdede ehk Halastuse Misjonäride Orduga, pakume iga kuu esimesel pühapäeval nende sotsiaalkeskuses abivajajatele võileibu või suppi, kringlit, teed ja kohvi ning Lootuse sõnumit. Õed võtsid meid tänulikult vastu kuna soovivad, et suhtleksime nende juures käivate inimestega ning saaksime neile hea sõnaga toeks olla või aidata münele argimurele lahenduse leida. Jällegi on rõõm tunnistada, et seegi ettevõtmine on Jumala abiga hästi käima läinud. Lähitulevikus kaalume külastusaegade arvu suurendamist juhul kui see õdedele sobib, kaugemas perspektiivis oleks ilus avada päris oma abikeskus,” märkis sihtasutuse juhataja.
Malta Ordu Sihtasutus toetas Eesti noorte katoliiklaste osalemist Maailma noorte päevadel Lissabonis ning viis eesti ja ukraina lapsed Saksamaa Trieri piirkonna Malteseri organisatsiooni nelipühilaagrisse Nunkirchenis.
Koostöös Eesti Paraolümpiakomiteega korraldas Malta Ordu Sihtasutus Eestis Käärikul paraspordilaagri puuetega lastele eesmärgiga tutvustada erinevaid spordialasid, mille seast saaksid lapsed endale sobiliku välja valida, sellega tegelema hakata, seeläbi oma tervist tugevdada ja miks mitte ka paraolümpiamängudele jõuda. “Seegi ettevõtmine läks suurepäraselt korda – nii lapsed, nende vanemad kui kaasaaitajaid jäid väga rahule. Suure jalgpallifännina korraldasin kohapeal ka ühise vutimängimise – ühel väljakul mängisime kõndivat jalgpalli pimedatele mõeldud helitekitava palliga ning teisel ratastoolijalgpalli täpselt sellisel moel nagu igaüks sai ja suutis. Emotsioonid olid vägevad! Pärast mängu lõppu tuli üks väike tüdruk, kes on kogu elu ratastoolis veetnud, minu juurde, tänas ja ütles, et nüüd ta teab, mis tunne on jalgpallimängus värav lüüa! Need sõnad läksid mulle sügavalt hinge, pean seda parimaks võimalikuks tunnustuseks,” tunnistas Petersoo, kelle kinnitusel toimub sarnane paraspordilaager Käärikul ka eelseisval aastal.
Samuti soovib Malta Ordu Sihtasutus Eestis käivitada uuel aastal külastus- ja toiduga varustamise programmid üksildastele inimeste ning samuti alustada koolides ennetus- ja meditsiinikoolituste korraldamisega. Mai alguses osaleb Eesti delegatsioon esmakordselt Malta Ordu traditsioonilisel palverännakul Lourdes´i.
“Oleme eelkõige heategevusorganisatsioon, kes soovib jõuda abi vajavate ligimesteni sõltumata nende vanusest, päritolust või sotsiaalsest taustast ning neid aidata. Selleks palume Eesti ristiinimestel meile vabatahtlikena appi tulla. Malta Ordu ei ole tulnud Eestisse kellegagi konkureerima, vaid aitama tervikut kokku panna. Eelkõige soovime inimesi kuulata ja mõista,” sõnas Petersoo.
Rohkem infot Malta Ordu Sihtasutuse tegevuse kohta leiab kodulehelt aadressil www.orderofmalta.ee