Käesoleva aasta septembrikuus kõik Eesti kirikut tähistavad looduhoiukuud. Looduhoiukuu on rahvusvaheline oikumeeniline algatus, mis kutsub kristlasi üle maailma palvetama, mõtisklema ja tegutsema Jumala loodu heaks.
Looduhoiukuu algab igal aastal 1. septembril, ülemaailmsel palvepäeval loodu eest, ning kestab kuni 4. oktoobrini, püha Assisi Franciscuse mälestuspäevani, keda kutsutakse looduskaitse pühakuks.
Tallinnat külastas Laudato Si liikumise eestvedaja Poolast, Magdalena Noszczyk. Siinjuures väike intervjuu temaga.
Palun selgitage, mis on Laudato Si liikumine, kuidas see toimib, kuidas te sellele liikumisele vastate?
Laudato Si liikumine on ülemaailmne algatus, mis koondab üksikisikuid ja organisatsioone, kes on pühendunud meie aja pakiliste keskkonnaprobleemidega tegelemisele. See liikumine, mis on inspireeritud paavst Franciscuse entsüklikast „Laudato Si: meie ühise kodu eest hoolitsemine“, püüab edendada sügavamat arusaamist meie seotusest Maaga ning edendada vajalikke meetmeid selle kaitsmiseks ja jätkusuutlikkuse tagamiseks.Liikumine sai alguse 2015. aastal pärast Laudato Si entsüklika avaldamist. Alguses oli see vastus paavst Franciscuse üleskutsele ühisele tegevusele meie planeedi kaitsmiseks ning õiglasema ja jätkusuutlikuma tuleviku ehitamiseks. Sellest ajast alates on see kasvanud mitmekülgseks ja elavaks kogukonnaks, mis koosneb üksikisikutest korraldajatest (üle 8000 Laudato Si Animators), rühmadest (Laudato Si Circles) ja institutsioonidest (+900 Member Organizations), kes töötavad ühise eesmärgi nimel.Laudato Si liikumise eesmärk on inspireerida ja julgustada üksikisikuid ja kogukondi astuma konkreetseid samme meie ühise kodu eest hoolitsemiseks. Edendades keskkonnateadlikkust ja säästvaid tavasid, püüab liikumine luua globaalset ökoloogilist pöördumist, mis läheb kaugemale individuaalsetest tegevustest ja hõlmab laiemaid ühiskondlikke muutusi. See missioon on kooskõlas paavst Franciscuse nägemusega terviklikust ökoloogiast, mis tunnistab looduskeskkonna, sotsiaalse õigluse ja inimeste heaolu vastastikust sõltuvust.Liikumise visiooniks on maailm, kus üksikisikud ja ühiskonnad elavad harmoonias loodusega, edendades ökoloogilist terviklikkust, sotsiaalset õiglust ja kogu loodu heaolu, tuginedes katoliku ühiskonnaõpetuses kirjeldatud lähenemisviisile. Toetades süsteemseid muutusi ja kasvatades ökoloogilise vastutuse tunnet, püüab Laudato Si liikumine muuta meie eluviisi ja tagada tulevastele põlvkondadele jätkusuutlik tulevik.Liikumine Laudato Si viib oma missiooni ja visiooni edendamiseks ellu mitmesuguseid tegevusi. Need tegevused hõlmavad ülemaailmsete kampaaniate korraldamist (nagu käimasolev kampaania #PrayingForYou), parimate tavade jagamist (veebiseminaride, koolituste ning hariduslike ja vaimsete abivahendite kaudu), koostööd partneritega ja dialoogi edendamist erinevate sidusrühmade vahel. Liikumine pakub abivahendeid nagu juhendid, tööriistakomplektid ja õppematerjalid, et anda inimestele ja kogukondadele võimalus astuda konkreetseid samme ökoloogilise jätkusuutlikkuse suunas. Samuti aitab korraldada üritusi, veebiseminare, konverentse ja töötubasid, et edendada liikmete vahel teadmiste jagamise ja võrgustike loomise võimalusi.Korraldame Euroopas koos teiste usuliste organisatsioonidega kampaaniaid fossiilkütustest loobumiseks. Kutsume kiriklikke organisatsioone, institutsioone, piiskopkondi ja teisi kirikuüksusi loobuma fossiilkütustest.
Katoliku kirik on juba mitu sajandit tunnistanud üleskutset - hoolitseda ühiskonna äärealadel elavate inimeste eest - kui võtmetähtsusega meie missiooni elluviimisel Kristuse järgijatena. „Vaeste eelisvõimalus“ on katoliku ühiskonnaõpetuse peamine juhtpõhimõte ning soovitud eesmärk on sotsiaalne ja majanduslik õiglus. Samuti räägib Tema Pühadus Laudato Si’s üsna selgelt, et fossiilkütuste põletamine on kliimakriisi peamine põhjus ning seetõttu on meie kohustus võimalikult kiiresti üle minna taastuvatele energiaallikatele: „Me teame, et väga saastavate fossiilkütuste – eelkõige kivisöe, aga ka nafta ja vähemal määral gaasi – kasutamisel põhinevat tehnoloogiat tuleb järk-järgult ja viivitamata välja vahetada…. Poliitika ja äri on olnud aeglased, reageerimaks viisil, mis vastab meie maailma ees seisvate väljakutsete kiireloomulisusele.“ (LS 165). Siiani oleme kokku saanud üle 250 katoliku institutsiooni üle maailma, mis on juba loobunud.Lisaks toetab Laudato Si liikumine kohalikke algatusi ja rohujuuretasandi projekte, mis tegelevad keskkonnaprobleemidega ja edendavad oma kogukondades ökoloogilist ümberkujundamist. Nende muutusetoojate häält võimendades loob liikumine globaalse kogukonna kollektiivseks tegevuseks ja inspireerib teisi osalema ülemaailmsetes jõupingutustes meie ühise kodu kaitsmiseks.
Kuidas saavad eestlased sellega liituda? Kas nägite Eestis mingeid algatusi? Kuidas saaksid meie noored nendest algatustest osa saada ja selle projekti heaks midagi ära teha?
Eestlased saavad liikumisega liituda väga lihtsal viisil – meie veebis läbiviidava Laudato Si Animators Course (Laudato Si korraldajate kursuse) abil. See on neljast veebiseminarist koosnev sari, mis on seotud katoliku ühiskonnaõpetuse lähenemisviisiga, vt Km, Ap. Osalejad saavad tutvuda tunnistajate lugudega riikidest, mida kliimamuutused kõige enam mõjutavad, seejärel saavad nad teada, mida katoliku kirik ütleb meie ühise kodu eest hoolitsemise kohta, nad uurivad ökopöördumise ja ökovaimsuse praktikaid ning kohtuvad Laudato Si korraldajate ja teiste aktivistide ja kogukonnakorraldajatega, et saada inspiratsiooni Laudato Si ellu äratamiseks. Seejärel kutsutakse inimesi tegema oma esimest sammu ökopöördumises, korraldades oma kohaliku rühma/kogukonna jaoks seemneprojekti, et jagada kursusel õpitut. Sel sügisel kutsume eelkõige noori täiskasvanuid vanuses 18-35 eluaastat Euroopa regioonist. Meie planeet vajab hädasti ulatuslikku remonti ja noortel on meie ühiskonna ja planeedi õiges suunas juhtimisel oluline roll. Usume, et Laudato Si entsüklika sõnum on uskumatult võimas ja selles peitub võti kogu maailma noorte potentsiaali vallandamiseks tähenduslike muutuste läbiviimisel. Noortel on võimalus kohtuda katoliiklastega teistest riikidest ja näha maalähedasi näiteid, kuidas Laudato Si ellu äratada. Ja loomulikult on LSA kursus tasuta. (Link registreerumiseks: https://laudatosianimators.org/lsa-youth-europe/)
Te tunnete paavst Franciscuse Laudato Si’d, palun selgitage meile mõned tema ökoteoloogia põhipunktid?
Terviklik ökoloogia: Paavst Franciscus rõhutab kogu loodu omavahelist seotust, kutsudes üles terviklikule ökoloogiale, mis tunnistab meie maailma keskkonnaalaste, sotsiaalsete, majanduslike ja kultuuriliste aspektide vastastikust sõltuvust. Ta väidab, et keskkonna halvenemine on tihedalt seotud vaesuse, ebavõrdsuse ja sotsiaalse ebaõigluse probleemidega.
Kliimamuutus: Entsüklika käsitleb tungivat vajadust võidelda kliimamuutustega ja vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid. Paavst Franciscus väljendab muret kliimamuutuste mõju pärast haavatavatele kogukondadele ja tulevastele põlvkondadele, rõhutades moraalset vastutust planeedi kaitsmisel.
Tarbimine ja raiskamine: Paavst Franciscus kritiseerib tarbimiskultuuri, mis viib ressursside ületarbimiseni ja liigse raiskamiseni. Ta kutsub üles lihtsamale ja jätkusuutlikumale eluviisile, propageerides Maa ressursside vastutustundlikku majandamist.
Ülemaailmne solidaarsus: Paavst rõhutab ülemaailmse solidaarsuse tähtsust, rõhutades keskkonnaseisundi halvenemise ebaproportsionaalset mõju vaestele ja tõrjututele. Ta kutsub riike üles tegema koostööd keskkonnaprobleemide lahendamiseks ja ühiste hüvede edendamiseks.
Loodu eest hoolitsemine kui kristlik kohustus: Paavst Franciscus julgustab kristlasi ja kõiki hea tahtega inimesi (kellele kogu entsüklika on adresseeritud) nägema keskkonna eest hoolitsemist moraalse ja vaimse kohustusena. Ta tugineb kristlikule teoloogiale, väites, et loodu kaitsmine on usu väljendamise ja Jeesuse Kristuse õpetuste järgimise oluline osa.
Olite Tallinnas ja Tartus. Kuidas teie reis läks ja milliseid muljeid Eestist saite?
Ma armastan Eestit! Mind hämmastas riigi uue, tehnoloogilise, digitaalse näo suurepärane tasakaal rohelise poole ja elanike ilmse ökoteadlikkusega. Nägin, kui palju rohealasid teie linnades on ja kui enesestmõistetav on vaba aega õues veeta. Nägin lapsi õues mängimas ja parkides tundides osalemas. Veetsin siin vaid 4 päeva, kuid sain kohtuda meie Laudato Si korraldajatega Tartus ökoteoloogia seminaril, liitusin Eesti Kirikute Nõukogu korraldatud palverännakuga, kus sain kohtuda inimestega teistest kirikutest ja konfessioonidest ja kohtusin piiskop Philippe Jourdaniga, kes andis meile õnnistuse liikumise kasvatamiseks Eestis. Kõik inimesed, kellega kohtusin, näitasid mulle, kui külalislahke see riik on. See oli väga ilus palverännak ja ma loodan, et tulen veel tagasi.
Rooma-Katoliku Kirik Eestis