Juunikuu alguses toimus viisakusvisiit Trieri piiskopkonda Saksamaal, kus Rooma-Katoliku Kiriku esindaja Eestist kohtus piiskop Stephan Ackermanniga (s. 1963). Lisaks kohtumisele Trieri piiskop Ackermanniga toimusid kohtumised ka Trieri preestriseminaris, kus õppis Jumala sulane Eduard Profittlich SJ, ning külastati Birresdorfi ja Leimersdorfi.
Piiskop Ackermann oli väga rõõmus külaskäigu üle kaugelt Eestist ja võimaluse üle meenutada üheskoos peapiiskop Eduard Profittlichi, väärikat Jumala sulast. Piiskop rõhutas, et ta peaks Jumala sulase Eduard Profittlichi elu ja kirikule pühendumist rohkem tundma õppima, sest käimasolev protsess on väga oluline: ühelt poolt õndsakskuulutamine, mis pole sündmus vaid ühele piiskopkonnale, vaid kogu katoliku kirikule, ja teiselt poolt kahe piiskopkonna vaheliste suhete lähendamine Kristuses.
Vestluse käigus küsiti piiskop Ackermannilt, kui tuntud on Profittlich ja kas protsess on ka neile oluline. Piiskop vastas: „Meie piiskopkonnale on Eduard Profittlichi õndsakskuulutamine oluline protsess. Tema elu ja usutunnistus ei ole Trieris tuntud, aga seda tuleks meie Trieri piiskopkonnas rohkem tutvustada. Meie piiskopkond on väga pika ajalooga, vanimaid piiskopkondi Saksamaal, ning sellised kiriklikud sündmused peavad olema esikohal ja usklikele eeskujuks. Meile siin Trieris on oluline anda tunnistust, et selline inimene on siit pärit. Siin oli tema kodukoht.“
Koos piiskop Ackermanniga väljendati kahepoolset austust peapiiskop Profittlichile ja arutati plaani rajada palverännuvõrgustik, et Eesti palveränduritel oleks võimalus külastada Eduard Profittlichiga seotud paiku Saksamaal ja Saksamaa palverändurid saaksid külastada temaga seotud kohti Maarjamaal. Ackermann: „See oleks ääretult ilus võimalus õndsakskuulutamise ajaks, kui inimesed tuleksid siia palverännakule. Eesti on muidugi Trierist kaugel, aga seda on võimalik korraldada. Meil Trieri piiskopkonnas on Malta Ordu algatusel juba toimunud ühine noortelaager ja ma näen, et on väga oluline teha usuteona palverännak siia, Trieri.“
Piiskop Ackermann tõi välja ühe olulise aspekti vaimses mõttes. Temale on Eduard Profittlich piiskopina eeskuju. Ta on vaimne eeskuju kindlasti paljudele piiskoppidele. Piiskoppide õndsakskuulutamisi ei toimu sageli ja see on vaimses mõttes eriti oluline, et ta oleks eeskujuks just preestritele ja piiskoppidele. „Meie elus on palju eeskujusid. Ja meil pole vaja eeskujuks inimest, ajaloolist isikut, kelle büst panna keskväljakule. Pean muidugi ütlema, et ma pole süüvinud Eduard Profittlichi elu detailisse, aga ühte ma ütlen: ta oleks kindlasti eeskujuks piiskoppidele, kui tema elulugu tutvustataks laiemalt ka siin, Saksamaal. Ta on minule eeskujuks kui piiskop. Näiteks olen mõelnud sellele, kuidas ta jäi Eestisse ega pöördunud tagasi koju, Saksamaale, kui olukord Eestis muutus keeruliseks, vaid jäi Eestisse ja oli ustav usus oma rahvale. See on tema puhul see, mis on mulle väga inspireeriv. Ja lisaksin veel, et muidugi on ta mulle eeskujuks teenistusametis. Selliseid eeskujusid kiriku teenimistöös on meile vaja.“
Eduard Profittlich tegeles palju noortega. Seda eriti siis, kui ta elas ja töötas Poolas, sest sealsete koguduste juures oli tema vastutada noortetöö. Käesoleval suvel võtsid ka Eesti noored Lissaboni Ülemaailmsele Noortepäevale minnes kaasa Eduard Profittlichi palve, et seda üheskoos palvetada. Piiskop Ackermann rõhutas, et kirik peaks olema alati avatud noortele. Profittlich nägi Euroopas keerulisi aegu ja ka tänapäeva noored peaksid mõistma, mis olukord meid ümbritseb. „Profittlich oli ka avatud teistele kultuuridele. Oli avatud kõigile. Just see tema avatus saab olla tänapäeva noortele eeskujuks. Kui me oleme avatud, saame ka maailmas kuulutada head sõnumit ja aidata ligimest usus.“
Katoliku kogukond Eestis on väike, umbes 6000 kirikuliiget. Kuid pühapäeviti ja suurpühadel on Eesti katoliku kirikud nii rahvast täis, et liturgia jälgimine võib olla raske. See on märk, et usk on tähtis. Piiskop Ackermanni sõnul on see fenomen. Kindlasti on sellele kaasa aidanud Jumala sulane peapiiskop Eduard Profittlich. „Mul on rõõm, et see protsess läheb küllaltki kiiresti edasi. See on tunnustus teile. Ja ma mõtlen sellele, kuidas kirik diktatuuri ajal ellu jäi ja kasvas usus seal Eestis, meist nii kaugel põhjas. Aga ma ütlen teile seda kõike suure respektiga. See, mida te teete, on tõesti tunnustust väärt. Trieri piiskop on teid selle protsessi juures aidanud ja kindlasti aitab veel – see on ühtne kirik, kui üksteist aidatakse; see on misjonikirik, kui üheskoos usku kuulutatakse; protsess on selle kõige üks hea näide ning annab ka meile suurt rõõmu.“
Piiskop Stephan Ackermanni külastas ja Tema Esktsellentsiga vestles Marge-Marie Paas,
Trieri Piiskopkonnas, 30. mail 2023.