Paavst Franciscus üldaudientsil, tõi välja kolm raskust, mida sageli palves kogetakse. Maarjakuul on hea võtta aega ja tegeleda selle küsimusega ning võtta õppust Püha Isa nõuannetest, kuidas palveraskusi ületada.
Esiteks rõhutas paavst hajameelsust palves. Hajameelsus on levinud kogemus mitte ainult palves, vaid ka kõiges, mida me teeme. „Inimese meelel on raske pikka aega peatuda ühel mõttel; me kõik kogeme seda pidevat piltide ja illusioonide pöörist igaveses liikumises, mis saadab meid isegi une ajal, kuid kui me sellele kiusatusele järele anname, ei suuda me midagi head teha.” Paavst selgitas, et peame selle vastu võitlema. Selleks peame omaks võtma evangeeliumi visaduse vooruse. Me ei tea päeva ega tundi, millal Jeesus tuleb, ja seetõttu peame olema tähelepanelikud, püüdma keskenduda palves.
Lisaks tõi välja ühe olukorra palves, kus me tunneme, et meie palve pole värske. See on tuim ja kuiv. Kuivus või „kuivus" palves on siis, kui palve ei näi olevat kasulik ega paku rõõmu ega entusiasmi. See erineb hajameelsusest selle poolest, et tuimus ei tule alati meist endist. Vahest isegi Jumal lubab seda kogemust, et tähelepanna meie puhast usku. Vahest see tuleneb ka teatavast „tüdimusest”. „Tüdimus on aga kiusatus, mis võib saada üldisemalt kristliku elu vastu,” ütles paavst Franciscus. „Kõik pühakud on selle pimeda oru läbinud," ütles ta, „ja meid ei tohiks heidutuda kui võitleme palves”. Peame õppima palves püsima. „Usklikud ei lakka kunagi palvetamast! Isegi kui me kaebame ja protestime nagu Iiob Jumala vastu, püsigem palves,” lisas paavst Franciscus.
„Mitu korda oleme „kukkunud maha", meil pole lohutust kuskilt saada, me ei saa hakkama…. Need on meie elu hallid päevad ... ja elus on neid päevi palju! Kuid oht on siis kui see "maas olemine" jõuab südamesse ja teeb selle haigeks ... ja on inimesi, kes elavad alati halli südamega. See on kohutav: palvetada ei saa tuhmi halli südamega ega ei saa lohutust tunda! Süda peab olema avatud ja särav, et Issanda valgus sisse pääseks. Ja kui see ei sisene, peame seda lootuses ootama. Kuid ärge sulgege südant!”
Palve, nagu ka õppimine ja töö, nõuab keskendumist ja vaimset distsipliini.
Käesoleval ajal on hea praktiseerida palveelu, sest 2021 on aasta, mis on pühendatud Püha Joosepile. Ühtlasi on teema-aasta „Amoris Laetitia perekond”, et enam palvetada perekondade eest. Ning maikuul on Püha Isa paavst Franciscus palunud palvetada igapäevaselt roosipärga kõigil katoliiklastel pandeemia lõppemise eest. Ta isegi on nimetanud seda nn. maikuiseks palvemaratoniks.
„Nii igapäevaselt palvetades, püüdes kasvada omaenda palveelus, palugem püsivuse armu, olles kindlad, et meie armastav Isa annab meile Poja kaudu ja Vaimus kõik, mida vajame, et olla Temale üha lähemal," lõpetas paavst järjekordse kolmapäevase katehheesi kristlaste palveelust.
Allikas: Vatikani meedia, 20.05.2021