Lisieux' püha Thérèsa

LisieuxTheresa1. oktoober on Jeesuslapse Thérèsa kirikupüha. Thérèsa Martin sündis Alençonis, Prantsusmaal 2. jaanuaril 1873. Kaks päeva hiljem ristiti Marie-Frances Thérèsa'ks Jumalaema kirikus tema sünnikülas. Tema vanemad olid Louis Martin and Zélie Guérin. Peale ema surma 1877 aastal, Thérèsa ning ta pere kolis Lisieux'i, see on ka miks teda tuntakse Lisieux' püha Thérèsana.

Thérèse läks karmeliitide kloostrisse juba 15-aastaselt. "Tulin selleks, et hingi päästa ja eriti preestrite eest palvetada," lisas kloostrisse astumise palvele ja usutunnistusele juba uue nimega väike õde, Jeesuslapse Thérèsa oma nunnarüü vastuvõtmise päeval 10. jaanuaril 1889. Vaid 24 aasta vanusena kutsuti ta oma Taevase Isa koju peale pikka rasket haigust. Püha paavst Johannes Paulus II kuulutas 19. oktoobril 1997 Kiriku doktoriks püha Thérèse Lisieux'st.


2007 aastal rändasid ka pühaku säilmed Eestis. Pühaku reliikvia liikus Eestis nii Tallinnas, Tartus, Ahtmes ja Sillamäel. Tallinnas oli väikses Jeesuslapse Thérèsa auks pühendatud ööpalve, mis kestis hommikuni, kus kõik usklikud said olla koos pühaku reliikviaga siin Maarjamaal ning paluda tema eeskostet.


Püha Thérèse Lisieux'st moto oli armastada Jumalat ning aidata ka teistel leida seda Jumala armastust. Tema vaimulik mõtisklus „Ühe hinge lugu" on paelunud paljude inimeste tähelepanu üle maailma ning tema koduküla Lisieux Prantsusmaal kutsub iga päev palverändureid, et koos pühaku eeskostel palvetada Taevase Isa poole.

Mõtteid raamatust „Ühe hinge lugu":

  • Kui aednik hoolitseb puuvilja eest, mille enneaegset küpsemist ta soovib, siis ei tee ta seda selleks, et vilja puu otsa rippuma jätta, vaid et see rikkalikult kaetud lauale panna.
  • Jeesus paneb mind ette tundma ja soovima seda, mida Ta annab.
  • Paluda olla kaasa tõmmatud, tähendab tahta intiimselt ühineda sellega, kes on vangistanud sinu südame.
  • Armastus andis mulle minu kutsumuse võtme. Minu kutsumus on armastus!
  • Olen vaid väeti ja nõrk laps, siiski on just minu nõrkus see, mis annab mulle julgust end Sinu armastusele ohverdada, mu Jeesus!
  • Oh, ma tean, et Sinu pärast on ka pühakud meeletusi teinud, nad on korda saatnud suuri asju, sest nad olid kotkad! Mina olen liiga väikse suurte tegude tegemiseks ja minu meeletu lootus, et Sinu armastus võtab mind ohvrina vastu. Minu meeletus on loota inglite ja pühakute peale, et lennata Sinu juurde Su enda tiibadega.
  • Oo Jeesus! Kui võiksin rääkida kõigist Sinu kirjeldamatu armulikkuse väikestest hingedest! Tunnen, et kui Sa mingil puhul peaksid nende hulgast leidma veelgi nõrgema kui seda on minu oma, tahaksid Sa ta üle külvata veelgi suuremate hüvedega, kui ta ainult annab end täie usaldusega Sinu lõputu halastuse hoolde!
Copyright © 2020 Katoliku Kirik Eestis. All Rights Reserved.

Search