Paavst Franciscuse heakskiidetud Usudoktriini Kongregatsiooni teade annab pandeemia ajal rohelise tule vaktsiinide kasutamisele, mis on toodetud kahest 60. aastatel aborditud lootest saadud rakuliinidega.
„Moraalselt on lubatud saada Covid-19 vaktsiine, mis on uurimis- ja tootmisprotsessis kasutanud aborditud loodete rakuliine.“
Jätkuva pandeemia-olukorra tõttu saab „kõiki kliiniliselt ohututeks ja tõhusateks tunnistatud vaktsineerimisi kasutada hea südametunnistusega, kindla teadmisega, et selliste vaktsiinide kasutamine ei kujuta endast vormilist kaasaaitamist abordile [Katekismus 2272], kust vaktsiinide valmistamiseks kasutatud rakud pärinevad.“
Vatikani Usudoktriini Kongregatsioon (CDF) esitas need seletused prefekt kardinal Luis Ladaria ja sekretäri peapiiskop Giacomo Morandi allkirjastatud teates. Paavst Franciscus kiitis teksti selgesõnaliselt heaks 17. detsembril ja see avaldati esmaspäeval.
Kahtluste selgitamine
CDF-i dokument, mis avaldati, kuna paljud riigid valmistuvad vaktsineerimiskampaaniate elluviimiseks, sekkub autoriteetselt kahtluste ja küsimuste selgitamiseks, mis on tekkinud mõnikord vastuolulistest avaldustest selles küsimuses.
„Teade mõnede Covid-19-vastaste vaktsiinide kasutamise moraalsuse kohta“ tuletab meelde kolme varasemat samal teemal tehtud teadaannet: üks Paavstlikust Eluakadeemiast (PAV) 2005. aastal; CDF-i juhis Dignitas Personae 2008. aastal; ja veel üks PAV teade 2017. aastal.
Moraalsed aspektid
Usudoktriini Kongregatsioon ütleb, et ei kavatse „hinnata Covid-19 vastaste praeguste vaktsiinide ohutust ja tõhusust,“ mille eest vastutavad bio-meditsiini teadlased ja ravimiagentuurid. Pigem keskendub CDF vaktsiinide, mis on välja töötatud kahe 1960. aastatel aborditud loote kudedest saadud rakuliinide abil, saamise moraalsetele aspektidele.
Paavst Benedictus XVI heakskiidetud juhendis Dignitas Personae rõhutati, et „vastutusastmeid on erinevaid,“ sest „organisatsioonides, kus kasutatakse ebaseaduslikku päritolu rakuliine, ei ole nende vastutus, kes otsustavad neid kasutada, sama mis neil, kes ei osale sellises otsuses.“
Seetõttu, väidab esmaspäeval avaldatud teade, võttes kokku 2008. aasta juhendi, „kui eetiliselt laitmatuid Covid-19 vaktsiine pole saadaval,“ on „moraalselt lubatud saada Covid-19 vaktsiine, mis on kasutanud aborditud loodetelt saadud rakuliine uurimis- ja tootmisprotsessis.“
„Kaudne kaasaaitamine“
CDF väidab, et nende vaktsiinide moraalselt lubatavaks pidamise põhjus on „selline kaasaitamine “ abordi kurjuses, mis on vaktsiini saajate poolt „kaudne“.
Seetõttu „moraalne kohustus sellist passiivset materiaalset koostööd vältida ei ole kohustuslik,“ sest on olemas tõsine oht „ränga patoloogilise mõjuri piiramatu leviku vormis.“
CDF ütleb, et Covid-19 pandeemia täidab seda nõuet.
„Sellisel juhul saab kõiki kliiniliselt ohututeks ja tõhusateks tunnustatud vaktsineerimisi kasutada hea südametunnistusega, teades, et selliste vaktsiinide kasutamine ei kujuta endast vormilist kaasaaitamist abordile, millest vaktsiinide valmistamisel kasutatud rakud pärinevad.“
Mitte abordi seadustamine
Kongregatsioon selgitab, et „seda tüüpi vaktsiinide moraalselt lubatud kasutamine sellistes tingimustes ei tähenda iseenesest abordi isegi kaudset legitiimsust ja eeldab tingimata, et need, kes neid vaktsiine kasutavad, on abordi vastu.“ Samuti ei tähenda see moraalset heakskiitu rakuliinide kasutamisele, mis pärinevad aborditud loodetest.
CDF-i teade kutsub farmaatsiaettevõtteid ja riiklikke tervishoiuasutusi üles „tootma, kinnitama, levitama ja pakkuma eetiliselt vastuvõetavaid vaktsiine, mis ei tekita südametunnistuse probleeme.“
Vabatahtlik vaktsineerimine
Samal ajal tuletab Kongregatsioon meelde, et „vaktsineerimine ei ole reeglina moraalne kohustus ja seetõttu peab see olema vabatahtlik.“
Vaktsineerimise moraalsus, märgib ta, sõltub nii oma tervise kaitsmise kohustusest kui ka ühise hüve taotlemisest. „Kui epideemia peatamiseks või isegi ennetamiseks ei ole muid vahendeid, võib ühine hüve soovitada vaktsineerimist, eriti kaitsmaks kõige nõrgemaid ja kõige rohkem sellega kokku puutuvaid inimesi.“
Need, kes südametunnistuse tõttu keelduvad aborditud loodete rakuliinidega toodetud vaktsiinidest, peavad aga „tegema kõik selleks, et muude profülaktiliste vahendite ja sobiva käitumisega vältida muutumist nakkusetekitaja edasikandumise vahendiks.“
Jaotus vaestesse riikidesse
Usudoktriini Kongregatsioon ütleb lõpuks, et farmaatsiatööstusel, valitsustel ja rahvusvahelistel organisatsioonidel on „moraalne kohustus“ tagada, et tõhusad ja eetiliselt vastuvõetavad vaktsiinid oleksid „kõige vaesematele riikidele kättesaadavad viisil, mis ei ole nende jaoks kulukas.“
„Vastasel juhul muutub vaktsiinidele juurdepääsu puudumine järjekordseks diskrimineerimise ja ebaõigluse märgiks, mis mõistab vaeseid riike edasi elama tervisealases, majanduslikus ja sotsiaalses vaesuses.“
Vatikani uudised
21. detsember 2020
Loe lisaks artiklit : Isa Raimo Goyarrolalt.