Katoliku Kirik EestisPaavst Franciscus ideoloogilisest koloniseerimisest

Paavstpress2Paavst Franciscus selgitas pressikonverentsil lennul Filipiinidelt Rooma ajakirjanikele "ideoloogilise koloniseerimise" olemust. Saksa ajakirjanik Jan Christoph Kitzler pöördus paavsti poole, et Püha Isa jagaks selgitusi "idoloogilise koloniseerimise" mõistele, millest paavst kõneles kohtumisel perekondadega antud visiidil, ning selgitaks Paulus VI sõnu "erilistest olukordadest" perekondade jaoks, millele Püha Isa on viidanud eelnevalt.

 

 

 

Paavst Franciscus: "Ideoloogiline koloniseerimine". Ma toon siinkohal vaid ühe näite, mida ma nägin 20 aastat tagasi, aastal 1995. [Argentiina] haridusminister küsis suurt laenu, et rajada koole vaeste jaoks, ta mõtles justnimelt riiklikke koole. Ja talle anti laenu tingimusel, et koolis oleks teatud vanuses laste jaoks üks kindel õpik. See oli väga hästi ettevalmistatud raamat, milles õpetati sooteooriat. See naine vajas raha, kuid oli selline tingimus. Ta oli arukas, ta ütles jah ja andis välja veel teise raamatu, mis oli teistsuguse orientatsiooniga, ja nii läks tal see asi korda. See on ideoloogiline koloniseerimine. Nad tulevad ideega, millel pole midagi pistmist inimestega; teatud inimrühmadega küll, kuid mitte inimestega. See koloniseerib inimesi ideega, mille eesmärgiks on muuta hoiakuid või struktuure. Aafrika piiskopid kurtsid Sinodi ajal, kuidas pakutakse teatavaid laene teatud kindlatel tingimustel. Ma räägin ainult sellest, mida ma olen näinud... Miks nad ütlevad, et see on ideoloogilisest koloniseerimine? Sellepärast, et kasutatakse ära inimeste reaalseid vajadusi võimalusena tulla ja end laste abil kindlustada. Aga see ei ole midagi uut, eelmise sajandi diktaatorid tegid sedasama.

Nad tulid oma doktriiniga. Mõtelge BaLilla'le (Fašistlik Noorsugu Mussolini ajal), mõtelge hitlerjugendile. Nad koloniseerisid inimesi ja nad tahtsid seda teha. Kuid kui palju kannatusi see põhjustas. Inimesed ei tohi kaotada oma vabadust. Inimestel on oma kultuur, oma ajalugu. Igal rahval on omaenda kultuur. Ent kui koloniseerivad impeeriumid seavad tingimusi, siis nad püüavad panna inimesi kaotama omaenda identiteeti ning teha neid kõiki ühesugusteks. See on kerakujuline globaliseerimine – kõik punktid on keskmest võrdsel kaugusel. Aga tõeline globaliseerumine – ja mulle meeldib seda öelda – ei ole kerakujuline. On tähtis globaliseeruda mitte nagu kera, vaid nagu hulktahukas.

Nimelt nii, et iga rahvas, iga osa, säilitaks oma identiteedi, olemata ideoloogiliselt koloniseeritud. See on ideoloogiline koloniseerimine. On üks raamat, vabandage mind, ma teen nüüd reklaami, on üks raamat, mis on, võimalik, et alguses veidi raske, kuna see on kirjutatud 1903. aastal Londonis. See on raamat sellest, et tol ajal nägi kirjanik [ette] seda ideoloogilise kolonisatsiooni draamat ja kirjutas sellest raamatu, mille nimi on "Maailma isand" (The Lord of the World). Autor on [Robert Hugh] Benson, kirjutatud 1903 (tegelikult kirjutatud 1907, avaldatud 1908). Ma soovitan teil seda lugeda, ja seda lugedes te mõistate, mida ma mõtlen "ideoloogilise kolonisatsiooni" all.

Paulus VI­st: On tõsi, et avatus elule on abielusakramendi tingimus. Mees ei saa anda seda sakramenti naisele ja naine ei saa anda seda mehele, kui nad ei ole ühel meelel selles elule avatuse punktis. Kui on võimalik tõestada, et mees või naine abiellusid kavatsusega mitte olla (selles aspektis) katoliiklased, siis on abielu kehtetu. See on põhjus abielu annulleerimiseks, kas pole? Avatus elule.

Paulus VI uuris koos vastava komisjoniga, mida teha, et paljudel juhtudel, paljude probleemide puhul aidata. Tähtsates elu ja armastuse probleemides, paljudes­paljudes igapäevaelu probleemides. Kuid seal oli midagi veelgi enamat. Paulus VI [rasestumisvastaste vahendite] keeld ei puuduta mitte üksnes isiklikke probleeme, sest seejärel ta käsib pihiisadel olla tõde selgitades halastavad, ja ütleb, et nad oleksid armulised ning palju mõistvamad. Ta nägi ette uusmaltusianismi, mis oli levimas kogu maailmas. Mida tähendab uusmaltusianism? Sündivus Itaalias on väiksem kui üks protsent. Sama Hispaanias. See ongi uusmaltusianism, mis mis püüab võimuvahenditega kontrollida inimkonna juurdekasvu.

See ei tähenda, et kristlane peab järjepanu lapsi tegema. Ma tõrelesin mõne kuue eest ühes koguduses naisega, kes oli kaheksandat korda rase, kusjuures seitse korda oli talle tehtud keisrilõige: „Kas sa tahad jätta seitse last orbudeks? See on Jumala kiusamine!" Paulus VI räägib vastutustundlikust lapsevanemaks olemisest. See, mida ma tahtsin öelda, oli, et Paulus VI ei olnud iganenud ega vanamoeliste vaadetega. Ei, ta oli prohvet, kes ütles meile selle entsüklikaga, et me vaataksime ette, kuna uusmaltusianism on pärale jõudmas. See on, mida ma tahtsin ütelda.

Social button for Joomla