Katoliku Kirik EestisLouis ja Zélie Martin

luigiezeliamartinPühapäeval, 18. oktoobril kanoniseeriti Vincenzo Grossi (1845-1917) Cremonast Itaaliast, ema Maria de la Purisima Salvat Romero (1926-1998) Madridist ning sealhulgas ka Lisieux Jeesuslapse Theresa vanemad, Louis Martin (1823 – 1894) ja Zélie Guerin (1831 – 1877).  
Louis Martin sündis Bourdeaux'i linnas Prantsusmaal 22. augustil 1823. aastal.

Ta oli püha Lisieux Theresa isa, sügavalt usklik ja palveinimene. Ema, Zélie Guerin sündis Gandelain's, Saint-Denis-sur-Sarthoni lähistel 23. detsembril 1831. aastal. Ta töötas Alençonis õmblejana ning juba noorena köitis teda usuelu. Tegelikult olevat nii Jeesuslapse Lisieux Theresa ema Zélie kui ka isa Louis enne pere loomist soovinud kloostrisse minna, kuid ordud lükkasid nad tagasi. Nii Louis ja Zélie abiellusid 1858. aastal ja neil oli üheksa last. Neli neist surid kahjuks juba lapsepõlves, kuid teised viis last kõik elasid usklikuna pühendunud elu.

Nende abielu oli sügavalt religioosne ja tihti osalesid kõik pereliikmed üheskoos Missal. Palve ja paast ning haigete aitamine oli nende igapäevase tegevuse osa. Kardinal Angelo Amato, kes on eesistuja Pühakute Kongregatsioonis kirjeldas Martini perekonna kanoniseerimist kui tunnistust erakorralisest usuvaimsusest perekonnas.

Peale ema pikaajalist haigust ja surma, 1877 aastal kolis pere Lisieux'i. Isa Louis soovis lastele paremat ja turvalisemat elu tulevikuks. Üksi jäänud viie lapsega, pakkus Louis lastele kõike, eriti Jumala lähedalolekut. Koos kaunistati kodualtarit, käidi lastega kalal ja kui väike Theresa soovis juba 15. aastasena karmeliitide orduga liituda, pidi Louis minema selleks Rooma Paavstilt luba küsima Rooma.

Juulis 1894 lahkus ka Louis peale pikaajalist haigust. Kaks surmaeelset aastat veetis Louis oma venna pool. Theresa onu hoolitses Louise eest tema valurikastel viimastel päevadel ja kui isa nägi oma tütreid viimast korda, oli ta osutanud käega vaid ülespoole ja öelnud: Taevasse.

Püha Tool on uurinud 18 erinevat imelugu seoses Martini perekonna kanoniseerimisega.

 

 

Märkmeid Ühe hinge loost Jeesuslapse Theresa sõnade järgi:

Armastasin lillede eest hoolitseda ja püstitasin aiamüüri õnarustesse väikesi ehitatud altareid. Kui kõik oli valmis, jooksin isa juurde, kes minu rõõmustamiseks oivalistest altaritest vaimustus. Kuidas rääkida kõigist hellitustest, millega mu võrratu isa oma väikese kuninganna üle külvas?

Rõõmuga meenutan päevi, mil isa meid suvemajja viis. Eriti mäletan pühapäevaseid jalutuskäike emaga. Tunnen veelgi neid sügavaid ja poeetilisi tundeid, mis minu südames sündisid, nähes moonide, rukkilillede ja karikakardega kirjatud viljapõlde.

Kui isa koju tuli, jooksin talle alati vastu ja võtsin istet ta saapaninal. Nõnda jalutas ta minuga ringi nii kaua kui ma tahtsin -majas ja aias. /---/ Seejärel haaras ta mu sülle, tõstis õlale istuma, kallistas ja hellitas igal viisil.

Social button for Joomla