Katoliku Kirik Eestis11. august: püha Clara

pyhaklaaraPüha Clara (Assisi,1194-1253) on Ordo Sanctae Clarae (klarissid) rajaja. Clara di Favarone põgenes üksteist aastat vanema Assisi Franciscuse jutlustest ja eeskujust innustatuna 1212. aastal oma suursugusest vanematekodust ja ruttas Portiuncula kabelisse Assisi eeslinna, kus Franciscus tal oma käega juuksed maha lõikas, tõmbas talle selga samasuguse ristikujulise mullakarva rüü, mille ta endale oli õmmelnud, ja toimetas Clara esialgu naisbenediktlaste juurde varjule. Nii oli end noor naine Clara Assisist täielikult pühendanud Jumalale.

Hiljem ehitas Franciscus enda taastatud San Damiano maakabeli kõrvale Clarale väikese kloostri. Julge aadlikutütre Claraga ühinesid tema õed Agnes ja Beatrice, ning 1216 nende ema Hortulana. Clara eeskuju levis kiiresti tema perekonnast väljapoole. Franciscus andis neile 1213. aastal nn. lühikese elvormi (forma vivendi), milles iseloomustab nende teed Pühast Vaimust juhatatuna ja "eluna püha Evangeeliumi täiuslikkuse järgi", tõotades "ilmutada alati nende vastu südamlikku hoolt ja erilist tähelepanu, nii nagu vendade vastu" ("Kirjutised" 134). Pärast Franciscuse surma 1226 säilitas ja hoidis Clara püha Franciscuse õpetusi. Clara koostas aga enda loodud ordule nn clara-kloostrireeglid, mida tänapäeval klarissid enamasti järgivad.  1255 kuulutas paavst Aleksander IV Clara pühakuks ehk juba 2 aastat peale Clara surma.

Legendi järgi hoidsid Clara palved kaks korda Assisi keiser Friedrich II vägede sissetungist: ta seisis armulaualeiba käes hoides ja palvetades linnamüüril. Viimased elu 27 aastat kannatas Clara mitmesuguste haiguste käes ja oli sageli voodisse aheldatud, hoolitses aga pidevalt nunnade ja Assisi linna hea käekäigu eest. 


*Clara on televisiooni ja televisioonitöötajate kaitsepühak (alates 1958) - Clara olevat selgelt näinud jõulujumalateenistust, millest ta ise haiguse tõttu osa ei saanud võtta.

 

Social button for Joomla