Katoliku Kirik Eestis31.07 püha Ignatius Loyola

Ignazio-di-LoyolaÄra vannu midagi ei Looja ega loodu nimel, kui puudub tõde, hädavajadus või aukartus! Püha Ignatius Loyola

Püha Ignatius Loyola (1491-1556) Jeesuse Seltsi rajaja, erakute ning vaimulike harjutuste ning mõtlejate kaitsepühak. Ta oli oma baski aadlikest vanemate paljulapselises peres noorim. Ta sai rüütlikasvatuse, oli kuningas Ferdinandi paaz, teenis Nagara hertsogi all Karl V sõjaväes ja sai 1521 Pamplona piinamisel raskesti haavata. Aeganõudva ja vaevalise paranemise ajal hakkas ta lugema Kristuse ja pühakute elulugusid, mis talle sügavat mõju avaldas. Paranenuna läks ta palverännakule Monserrati, kus järgnevad aastad pattu kahetsedes elas. Samal jal hoolitsedes haigete eest. Ta tõmbus kõrvale ilmalikust elust ja kirjutas oma kuulsa "Vaimulikud harjutused". Ilmunud tänaseks ka eesti keeles.

Seejärel liikus Loyola Pariisi ja taotles seal magistrikraadi ning sai selle 1534. Pariisis kogunes tema ümber palju tudengeid, kes hakkasid praktiseerima tema vaimulikke harjutusi. Seejärel suundus ta reisile Pühale Maale, mis aga ei õnnestunud sõjalise olukorra tõttu. Nii liikus ta Rooma ja asutas Jeesuse Seltsi 1540. Ignatius Loyola järgi on ka loodud jesuiitide ordu põhikiri (1547).

Jesuiitide ordu tegutses aktiivselt reformatsiooni vastu.
Ordu asutas katolike koole ja nende eesmärk oli harida inimesi.
Nii jõudsid ka jesuiidid Tartu ja lõid oma kooli, praeguse Tartu Ülikooli kohal oli nende keskus ja katoliku kool. Vello Helk on kirjutanud raamatu "Jesuiidid Tartus".

Loyola suri ootamatult Roomas 1556. Kanoniseeriti aga 1622.

Püha Ignatius Loyola palve:

Võta vastu, Issand, kogu mu mõistmine,
võta vabadus, mälu ja kogu mu tahtmine.
Kõik, mida oman või suudan,
Sinu heldusest antud on.
Kõik selle sulle ma tagastan,
Sinu tahtest lasen end juhtida.
Oma armu ja halastust minule osuta -
siis rikkaks küllalt saan
ega oskagi rohkem soovida.

Social button for Joomla