Katoliku Kirik Eestis20. jaanuar, püha Sebastianus, märter

SebastianPüha Sebastianus, suurtsugu noormees, sündis Narbonne'is, Gallias. 283. aastal sai temast Rooma armee sõdur. Tema salajane usk Kristusesse tuli avalikuks, kui ta julgustas kaht kaasohvitseri, Marcellinust ja Marcust, keda nende usu eest piinati, pigem surema kui usku salgama. Sellest kuulda saanud, püüdis keiser Diocletianus Sebastianust veenda, et too hülgaks ristiusu. Kui Sebastianus keeldus, käskis Diocletianus ta posti külge siduda ja nooltega surnuks lasta. Käsk täideti ja surnuks peetud Sebastianus jäeti maha. Kuid ühe tema märtrisurma surnud kaaslase ema, Püha Castuluse lesk, märkas, et Sebastianus oli veel elus. Ta ravitses Sebastianuse haavad ja soovitas tal Roomast põgeneda. Kuid vastupidiselt sellele otsustas Sebastianus oma usku avalikult tunnistada. Kui Diocletianus teda nägi, oli ta üllatunud ja küsis: "Kas sa pole mitte Sebastianus?" Selle peale vastas noormees: "Ma olen tõesti Sebastianus, kelle Jumal sinu käest päästis, et võiksin kinnitada oma usku Jeesus Kristusesse ja kosta Tema sulaste eest."

Seepeale käskis Diocletianus ta viia areenile ja nuiadega surnuks lüüa. Et sõbrad teda ei leiaks, visati ta keha reoveekanalisse, kuid keha leiti siiski ja maeti katakombi Püha Peetruse ja Püha Pauluse jalgade juurde.

Püha Sebastianus on vibuküttide, sportlaste ja sõdurite kaitsepühak. Tema poole palvetatakse ka katku puhul, leevendab surijate kannatusi.
Atribuut: nooled

Allikad: neitsimaarja.ee; George Ferguson "Märgid ja sümbolid kristlikus kunstis", www.catholic.org, www.newadvent.org

Social button for Joomla