Katoliku Kirik Eestis"Ulata oma käsi teenimisele ja oma süda armastusele". Ema Teresa

mother teresa 16

Teisipäeval, 5. septembril toimub Püha Missa armastatud püha Ema Teresa Kalkutast pühakupäeva puhul Tallinna Pühade Apostlite Peetruse ja Pauluse Katedraalis kell 18.00. Kõik on kutsutud üheskoos palves pöörduma Ema Teresa eeskoste läbi  taevase Isa poole ning palvetama Halastuse Misjonäride Ordu eest Eestis ja kogu maailmas. Ta on pühak, kes elas meie ajastul, meie keskel ning oli meie juures.

"Mu saladus on väga lihtne: ma palvetan. Läbi palve ma saan üheks Jeesuse armastusega. Ma mõistan, et minu armastus on palve." Ema Teresa Kalkutast

 

Gonxha Bojaxhiu, Ema Teresa Kalkutast sündis 26. augustil 1910 Skopjes. 18-aastaselt suundus ta Iirimaale ja astus Pühima Neitsi Maarja Instituuti (üldiselt tuntud kui Loretto õed). Olnud mõned nädalad Iirimaal, saadeti Gonxha – nüüd õde Teresa - Indiasse, kus ta 1931. aastal andis esimesed ordutõotused ja 1937. aastal lõplikud tõotused. Kaheksateist aastat oli ta Kalkutas Loretto koolis, esialgu õpetaja ja hiljem koolijuhataja. Septembris 1946 rongiga Kalkutast Darjeelingisse sõites sai Ema Teresa inspiratsiooni, mida ta hiljem kirjeldas kui „kutset kutse sees”. Ta algatas „Halastuse misjonärid”, pühendunute kogukonna, mis oleks pühendunud vaestest vaeseimate teenimisele. Ametlikult kinnitas Halastuse Misjonäride Ordu 1950. aastal paavst Paulus VI. Ordu juht oli kuni 1997. aastani Ema Teresa. Täna tegutseb maailmas üle 4500 õe.

5. septembril 1997 lõppes Ema Teresa maine elu. Kaks päeva hiljem kirjeldas Johannes Paulus II teda niimoodi: „Mäletan elavalt tema väheldast kogu, vaestest vaeseimate teenimisele pühendatud elust looka vajunud, ent alati tulvil ammendamatut sisemist energiat: Kristuse armastuse energiat. Halastuse misjonär: Ema Teresa oli seda nime poolest ja tegelikult.”

Ema Teresa elule tagasi mõeldes, meenub, et maailmas pole ühtegi teist naist, kes oleks saanud nii palju auhindu ja tunnustusi kui Ema Teresa. Kuid Ema Teresa sõnade kohaselt, olid need mitte talle endale määratud, vaid Jeesusele. Vaga naine, kes oli pühendanud ennast teiste teenimisele, vaesematest vaesemate teenimisele, lisas alati ka seda, et kui ma suudan aidata või midagi koos teha kellegi teisega, mitte üksi, siis me teeme üheskoos midagi ilusat Jumalale. 

Kuus aastat pärast tema surma kuulutas paavst Johannes Paulus II 19. oktoobril 2003 Püha Peetruse väljakul Ema Teresa õndsaks. Ja eelmisel aastal, 4. septembril 2016, Halastuse Juubeliaastal kuulutas paavst Franciscu Ema Teresa pühaks.

Paavst Franciscus ütles kanoniseerimise Missa jutluses, et Ema Teresa puhul on kohe raske nime ette panna "püha". "Nimetame teda ka edaspidi Ema Teresaks".  

Misjonäride Ordu ehk Ema Teresa Õed tegutsevad samuti Eestis. Esimest korda nad saabusid Eestisse 1992. aastal. Halastuse Misjonäride Ordu õed on järjepidevalt Eestis tegutsenud ja halastustegusid jaganud kõige vaesematele, vaeseimatele vaeste seas, ja seega juba veerand sajandit.

Ilmunud on ka ema Teresast elulooraamat. Autoriks on suure pühaku vaimne isa Msgr. Leo Maasburg. Raamatut on võimalik osta RKK kantseleist ja raamatukauplustest üle Eesti.

"Kohakem alati üksteist naeratusega, see naeratus on armastuse algus."


Social button for Joomla