Katoliku Kirik EestisPühakud on meie vennad ja õed, kes on oma südamesse vastu võtnud Jumala valguse

pyhakolmainsusKõigi Pühakute Suurpüha on "meie" püha - mitte seetõttu, et me oleme "head", vaid kuna Jumala pühadus on meie elusid puudutanud. Pühakud ei ole täiuslikud musternäidised, vaid inimesed, keda Jumal on läbinud. Me võime neid võrrelda kirikute vitraažidega, mis lasevad valgusel siseneda erinevates värvitoonides. Pühakud on meie vennad ja õed, kes on oma südamesse vastu võtnud Jumala valguse ja kes on selle edasi andnud maailmale, igaüks omaenda "tonaalsuse" kohaselt. Aga nad kõik olid läbipaistvad, nad kõik võitlesid, et eemaldada patu plekid ja pimeduse, nii et Jumala õrn valgus saaks läbi tulla. See ongi elu eesmärk: anda edasi Jumala valgust ja see on ka meie elu eesmärk.Jeesus pöördub täna Evangeeliumis omade poole, meie kõigi poole, öeldes meile: "õndsad" (Mt 5,3). Selle sõnaga algabki tema jutlustus, milleks on "evangeelium", rõõmusõnum, kuna see on õnne tee. See, kes on Jeesusega, on õnnis, ta on õnnelik. Õnn ei seisne millegi omamises või kellekski saamises, ei! Tõeline õnn on olla koos Issandaga ja elada armastuses. Kas te usute seda?

Tõeline õnn ei seisne millegi omamises või kellekski saamises: tõeline õnn on olla koos Issandaga ja elada armastuses. Kas te usute seda? Me peame kasvama, et seda uskuda.

Niisiis, õnneliku elu koostisosad nimetatakse õndsakskuulutamistes: õndsad on lihtsad, alandlikud, kes annavad koha Jumalale, kes oskavad nutta teiste pärast ja iseendi eksimuste pärast, kes jäävad tasasteks, võitlevad õigluse eest, on halastajad kõigi vastu, hoiavad südame puhtana, töötavad alati rahu heaks, ja püsivad rõõmsatena, kes ei vihka, ja kui nad kannatavad, vastavad kurjale heaga.

Need ongi õndsakskuulutamised. Need ei nõua säravaid žeste, need ei ole üliinimestele, vaid neile, kes elavad igapäevaseid katsumusi ja väsitamisi. Nõnda ongi pühakud: nad hingavad nagu kõik teised õhku, mis on maailmas oleva kurja poolt saastatud, aga teekonnal ei kaota nad kunagi silmist Jeesuse rada, mis on kätte näidatud õndsakskiitmistes - need on kui kristliku elu kaart. Täna on kõigi nende püha, kes on jõudnud eesmärgile, milleni see kaart viib; mitte ainult kalendris olevate pühakute oma, vaid nii paljude "naabriukse" vendade ja õdede oma, keda me oleme võib olla kohanud ja tundnud. Täna on perekonna püha, nii paljude lihtsate ja varjul olevate inimeste püha, kes tegelikkuses aitavad Jumalal maailma edasi viia. Ning neid on täna niivõrd palju! Niivõrd palju! Aitäh neile tundmatutele vendadele ja õdedele, kes aitavad Jumalal maailma edasi viia, kes elavad meie keskel: tervitagem neid ilusa aplausiga!

Eelkõige, nagu ütleb esimene õndsakskuulutamine, on "vaimus vaesed" (Mt 5,3). Mida see tähendab? Et nad ei ela edukuse jaoks, samuti mitte võimu ega raha jaoks. Nad teavad, et kes kogub rikkusi iseenda jaoks, ei ole rikas Jumala ees (vt Lk 12,21). Vastupidiselt usuvad nad, et Issand on elu aare ja ligimesearmastus ainus tõeline tuluallikas. Mõnikord oleme rahulolematud, kuna meil puudub midagi või muretseme, kas meid väärtustatakse, nii nagu me tahaksime. Meenutagem, et meie õndsus ei ole seal, vaid Issandas ja armastuses: ainult temaga ja ainult armastades elame õndsalt.


Viimaks tahaksin ma tsiteerida ühte teist õndsakskuulutamist, mis ei leidu Evangeeliumites, vaid piibliraamatu lõpus, ja mis räägib eluotsast: "Õndsad on surnud, kes nüüdsest peale surevad Issandas!" (Ilm 14,13). Homme oleme me kutsutud saatma meie lahkunuid oma palvega, et nad rõõmustaksid igavesti Issandast. Meenutagem tänulikkusega neid, kes on meile kallid ja palvetagem nende eest.


Kostku Jumala Ema, Pühakute Kuninganna ja Taeva Värav meie pühaduse teekonna eest ja kõigi nende eest, kes on meile kallid ja kes meist on ette läinud ning juba lahkunud taevasele Kodumaale.

Paavst Franciscus, Angelus 1. november 2017
Püha Peetruse väljak

(tõlkinud K. Lääts)

Social button for Joomla