Katoliku Kirik EestisLõppes paavst Franciscuse visiit Armeeniasse

paavstarmeeniasmissalPühapäeval lõppes paavst Franciscuse visiit Armeeniasse. Tagasiteel Rooma andis paavst Franciscus pressikonverentsi, kus ta võttis kokku Armeenia reisi ning teavitas tulevastest visiitidest Aserbaidžaani, Poola ning Rootsi, Lundi. Sealhulgas puudutati samasooliste teemat ning Püha Isa Auschwitzi koonduslaagri külastamist juulikuus Noortepäevade ajal. Esimesena nentis Püha Isa armeenlaste lahkust ja head vastuvõttu ning ta palvetab õiguse ja rahu eest selles riigis. "Ma olin väga õnnelik nendel päevadel Armeenias," märkis paavst "/.... / ja õnnelik, et ma sain kohtuda nii paljude armeenlastega."

Tegemist oli paavsti esimese reisiga endise sovietlikku riigi territooriumile.

Paavst külastas Armeenias Khor Virapi kloostrit, pidas Jumaliku Liturgia koos Armeenia Apostliku Kiriku juhi Karekin IIga, viimasega koos istutas paavst ka puu Jerevanis, mis sümboliseerib rahu ja leppimist vanima kristliku kogukonnaga riigis – riigis, mis on kannatanud genotsiidi ning võõrvallutuste all ning seeläbi kaotanud palju inimelusid. Armeenias toimus oikumeeniline palvus, külastati genotsiidiohvrite mälestuspaika ja pühitses Püha Missa

Pühal Missal laupäeval nentis paavst Franciscus armeenia rahvale kolme asjaolu: mälu, usk ja halastus-armastust. "Kuidas olla halastav?," küsides ja tuginedes Armeenia Kiriku doktori püha Gregorius Nareki õpetusel, "Narek õpetab meile, et me vajame halastust, me ei tohi olla enesekesksed, vaid peame avatud südamega usaldama kõiges Jumalat!".

Armeenia Apostliku Kiriku puhul on tegemist maailma vanima rahvuskirikuga ja üldse vanima kristliku kogukonnaga.

Ararati mäge praeguse Armeenia riigi territooriumil märgiti I Moosese raamatus Noa laeva päevilt.

Armeenia Apostliku Kiriku Katolikos Karekin II juhib rahvuskirikut alates 1999. aastast.

Social button for Joomla