Katoliku Kirik EestisPaavst Franciscus saatis oma õnnistuse Poola rahvale 1050. ristiusustamise juubeliaastapäeva puhul

paavstiaudientsaprillPaavst Franciscus avaldas oma tunnustust kolmapäevasel üldaudientsil ja saatis oma õnnistuse Poola rahvale ristiusustamise 1050. juubeliaastapäeva puhul, mida tähistatakse 14.-16. aprillini 2016. a. Poznanis ja Gnieźnos Poolas ning tänas Jumalat, et Ta on andnud meile poola rahvusest paavsti, püha Johannes Paulus II. 14. aprilli 966, päeval, mil Poola esimene ajalooline valitseja Mieszko I võttis vastu ristiusu, peetakse ka Poola riigi tekkimise alguseks. Poola vürst, võttes vastu ristiusu, sai Mieszko I võrdseks teiste Euroopa valitsejatega. Kristianiseerumisprotsessi käigus hakkasid Poolasse saabuma vaimulikud, luues kristliku kultuuri alged. Mieszko I võttis ristiusu vastu Tšehhimaa vahendusel, mis juba toona oli kristlik riik; sealt pärines tema naine, vürstitar Dobrawa, vahendas Poola Saatkond Eestis.

Paavst Franciscus 13. aprilli üldaudientsil tänas üheskoos kõikide preestrite ja usklikega, kes olid tulnud Püha Peetruse väljakule Jumalt selle ajaloolise sündmuse eest, mis ei ole vaid sündmus, aga peegeldab terve riigi ja rahva vaimsust ja kultuuri ning mis on hoidnud koos inimkogukonda läbi sajandite Poolas. Paavst on eelnevalt saatnud ka Poola riigile vastavasisulise pöördumise 1050. ristiusustamise aastapäeva tähistamiseks.

Juba alates märtsist on selle aastapäevaga seoses korraldatud kogu Poolas arvukalt usu-, kultuuri- ning ühiskondikke üritusi.

Allikas: Vatikani Raadio
14.aprill 2016

Social button for Joomla