Katoliku Kirik EestisHommikupalved Peeter-Pauli katedraalis

Tundide liturgia (ladina keeles Liturgia Horarum või Officium Divinum), millele sageli viidatakse ka kui Breviaarile (ladina keeles Breviarium), on Kiriku ametlik liturgiline palve, mida loetakse või lauldakse iga päev, et pühitseda aega kindlaks määratud päeva- ja öötundidel. Nii täidab Kirik Kristuse nõude lakkamatult palvetada, ning kiites Jumal Isa, palub Ta samal ajal maailma lunastuse eest.

Tundide liturgia koosneb peamiselt psalmidest, millele lisanduvad Pühakirja lugemised, kirikuisade kirjutised, hümnid ja teised palved. Koos Püha Missaga moodustab Tundide liturgia Kiriku ametliku ühispalveelu. Tundide liturgia pühitsemine on kohustuslik preestritele ja pühendunutele (kuigi paljud kongregatsioonid on kohustatud seda pühitsema ainult osaliselt). Ka ilmikuid julgustatakse tunnipalveid pidama kas koos preestrite või pühendunutega, omavahel või ka üksi. Juba algusaegadest peale jätkasid kristlased juutide tava lugeda palveid kindlatel tundidel päeval ja öösel. Psalmidest võime leida selliseid väljendeid nagu: „õhtul, hommikul ja lõunaajal ma kurdan ja ägan“ või „seitse korda päevas ma kiidan sind“. Pärast Vatikani II kirikukogu on Tundide liturgia põhistruktuur järgmine:

Officium Lectionis (vaimulik lugemine)
Laudes Matutinae (hommikupalve)
Tertia (ennelõunal)
Sexta (keskpäeval)
Nona (pärastlõunal)
Vesperae (õhtupalve)
Completorium (ööpalve)

Tundide liturgia olemus saab täielikuimal moel ilmsiks siis, kui seda pühitsetakse kollektiivselt – koguduses, kloostris, perekonnas jne.

Peeter-Pauli katedraalis lauldakse hommikupalveid iga päev (välja arvatud pühapäeviti) pärast hommikust Missat ehk umbes kell 8.45. Hommikupalvete tekstid on leitavad dominiiklaste kloostri kodulehelt. Kõik on teretulnud!

Social button for Joomla