MaarjapaisHalastuse Juubeliaasta pühakud

emateresaRooma-Katoliku Kirik sai septembrikuu alguses juurde veel ühe uue pühaku (juunis kuulutas paavst Franciscus pühaks Ema Elisabeth Hesselbladi ja Stanislaus Papczynski) kui paavst Franciscus kuulutas Kalkuta Ema Teresa pühaks enam kui sajatuhande tunnistaja juuresolekul Püha Peetruse väljakul, kes olid kogunenud sellele erakorralisele Juubeliaasta sündmusele ning millele järgnevalt sooritas Püha Isa halastusteo (vaeseid toita) kui ta jagas peale Missat pizzat 1500 kodutule Püha Peetruse väljaku läheduses. Paavst Franciscus ütles kanoniseerimise Missa jutluses, et Ema Teresa puhul on kohe raske tema nime ette panna "püha". "Nimetame teda ka edaspidi Ema Teresaks," ütles Franciscus. Ta on pühak, kes elas meie ajastul, meie keskel ning oli meie juures.

Suur inimene ning alandlik Jumala teener leidis juba varakult, 12- aastaselt, oma kutsumuse ning astus seejärel juba 1928 aastal Iirimaal postulandiks Loretto õdede juurde. Kuid õige pea läheb ta Indiasse, kus muutub igaveseks noore Teresa (selle nime võttis Ema Teresa Lisieux Teresa järgi) elu. Septembris 1946 rongisõidu ajal Kalkutast Darjeelingisse saab "kutse kutse sees" "kustutada Ristil rippuva Jeesuse lõpmatut janu armastuse ja hingede järele", "töötades vaestest vaeseimate pääsemise ja pühitsemise nimel". Sellest kutsest sai alguse Halastuse Misjonäride (MC) pere. Samal aastal Ema Teresa kogeb mitmeid järjestikusi sisemisi kõnetusi, mis jätkub kuni 1947. aasta keskpaigani. Sellist kutsumuse olemust oli võimalik tunnetada ka 4. septembri varahommikul Püha Peetruse väljakul – kõik inimesed, kes olid kokku tulnud, osad olid terve öö veetnud platsil, et olla tunnistajad sellele ajaloolisele sündmusele Halastuse Juubeliaastal. Ilus oli näha väljakul vaikselt ja alandlikult liikumas valgesse riietatud sarides Halastaja Misjonäride õed - ordu, mille rajas Ema Teresa aastal 1950.

Ema Teresa elule tagasi mõeldes, meenub, et maailmas pole ühtegi teist naist, kes oleks saanud nii palju auhindu ja tunnustusi kui Ema Teresa. Kuid Ema Teresa sõnade kohaselt, olid need mitte talle endale määratud, vaid Jeesusele. Vaga naine, kes oli pühendanud ennast teiste teenimisele, vaesematest vaesemate teenimisele, lisas alati ka seda, et kui ma suudan aidata või midagi koos teha kellegi teisega, mitte üksi, siis me teeme üheskoos midagi ilusat Jumalale. Üheskoos tuleb toetada üksteist ja aidata – ulatada käsi abivajale. Tema tööd jätkab üle maailma üle 3000 õe. Eestis on teeninud 25. aasta jooksul 25 õde Ristiku tänava kloostris.

Ema Teresa ütles, et alati on probleeme. See on normaalne, et meil on probleemid ja ta ei tea kedagi, kellel ei oleks ühtegi probleemi. Ema Teresa rõhutas, et minule endale olen mina ise kõige suurem probleem. Ema Teresat on nimetatud “pimeduse pühakuks” - inimene, kes andis Kristuse valgust kõigile neile, kes elavad pimeduses. Isegi neile, kes ei ole vaesemad vaesemate seas, vaid kes elavad moraalses, vaimses või sotsiaalses pimeduses, kuhu ei paista Kristuse valgus.

Roomas kohtusin ka Ema Teresale väga lähedase isikuga, isa Sebastian Varhakalaga, vaimulik, kes oli Ema Teresa vaimne isa ja Ilmalike Misjonäride liikumise ja Kompletatiivse Misjonäride Ordu (meesordu) rajaja. Isa Sebastian Varhakala on töötanud juba aastast 1967 Ema Teresa kõrval. Esimest korda kohtus ta Ema Teresaga 1966. aastal Kalkutas. “Ta oli alati mulle naeratav ema,” märkis isa Sebastian. Ka paavst Franciscus kanoniseerimise Missal ütles kõigile kogunenutele Püha Peetruse väljakul, et hoidke endas seda Ema Teresa naeratust huulil – see muudab maailma. Ka isa Sebastian muretseb praegu, jätkates Ema Teresa tööd siin maa peal, Lääne maailma pimeduse üle, mida ta nimetab suurimaks vaesuseks kogu maailmas. Isa Sebastian oli ka vaimulik, kes Roomas oli Ema Teresa kanoniseerimisprotsessi juures imetegude ja ilmutuste tõesuse tunnistaja ja ametlik asjaaja kogu pühakukskuulutamise tegevuses. Tema kirjelduste järgi pühakuks saamine ei ole lihtsalt üks kinnitus ühele pühale inimesele, sest pühakuks saamisele eelneb pikk uurimisprotsess ja katoliku kirikus peab selleks olema kaks imetegu, mida meditsiin ei suuda pakkuda, kuid toimub lootusetust haigusest tervenemine. Nii ka Ema Teresa puhul, kus pühakuks saamise protsess kulmineerus ühe brasiilasse ajukasvajast täielik tervenemine, mida meditsiinitöötajad kinnitasid, kui midagi üleloomulikku – patsient aga olnud pidevalt palvetanud Ema Teresa poole.

Kuid kindlasti on just praegu see õige aeg Ema Teresa poole pöörduda palves, sest see on Jumalik Ettehooldus, et meile on antud püha Ema Teresa.

Marge-Marie Paas

Social button for Joomla